Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificatul de Mostenitor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificatul de Mostenitor

In anul 1977 dupa decesul tatalui meu, Notariatul de Stat (la vremea aceea) a emis Certificatul de Mostenitor.
In anul 1978, in baza Certificatului de Mostenitor, Notariatul de Stat - Cartea Funciara a emis o "Incheiere" in care "dispune ca asupra intregii constructii"... "sa se intabuleze dreptul de proprietate, cu titlul de drept mostenire" in favoarea mea 1/4, a sorei mele 1/4 si a mamei noastre 1/2, si "se va transmite si dreptul de folosinta pentru terenul aferent tot in favoarea celor mentionati mai sus".
La acea data (1978), Certificatul de Mostenitor si Incheierea Notariatului de Stat au ramas in pastrarea mamei noastre.
La aceasta data (2009), avand nevoie de aceste acte pentru a raspunde solicitarii Circumscriptiei Financiare care-si actualizeaza baza de date, mama noastra (75 de ani) nu mai gaseste Certificatul de Mostenitor, ci doar Incheierea Notariatului de Stat - Cartea Funciara, dar in care este specificat numarul Certificatului de Mostenitor si data la care a fost emis.
Intrebare:
Ce demersuri trebuie sa facem, unde si ce acte sunt necesare pentru a (re) intra in posesia Certificatului de Mostenitor (in original, duplicat, copie...).
Mentionez ca de la datele eliberarii Certificatului de Mostenitor(1977), si a Incheierii Notariatului de Stat - Cartea Funciara (1978), nu s-au produs modificari in: starea topografica a terenului, planul constructiei sau starea mostenirii.
Singura modificare care s-a produs, este faptul ca intre timp sora mea a devenit si cetatean strain (dubla cetatenie) cu domiciliul in stainatate.
Multumesc.
Depinde de localitate, dar in general arhivele fostului Notariat de Stat se gasesc prin subsolurile Judecatoriei locale. Interesati-va la Camera Notarilor Publici din regiunea in care locuiti in privinta problemei dvs.
De asemenea trebuie sa va adresati Biroului de Carte Funciara unde este intabulat imobilul respectiv, deoarece si acolo trebuie sa fie pastrate in cate un exemplar original actele care au stat la baza intabularilor in CF - in cazul dvs certificatul de mostenitor. Veti plati o taxa modica pentru a obtine copiile solicitate ( circa 2 lei pe pagina).
Daca sunteti in cautarea documentului doar de dragul autoritatilor administrative, acestea se vor multumi si cu un simplu extras de carte funciara pentru imobilul in cauza, din care va rezulta situatia proprietarilor actuali.
certificatul de mostenitor se afla la camera notarilor publici competenta probabil gen Berthelot,nr 12,sector 1 Bucuresti.Cu respect.
Cornel Vasile, Consilier juridic
In baza Protocolului privind preluarea arhivei de acte autentice a fostelor notariate de stat de catre Camerele Notarilor Publici incheiat intre Ministerul Justitiei si Uniunea Nationala a Notarilor Publici din Romania in data de 14.03.2007, prin care s-a stabilit ca in termen de 5 ani de la semnarea acestui document sa se realizeze transferul arhivei notariale de la Judecatorii catre Camerele Notarilor Publici, Camera Notarilor Publici Bucuresti a preluat integral pana in prezent, cu mult inainte de termenul convenit, actele autentice create de fostele Notariate de Stat ale Municipiului Bucuresti Sectoarele 2, 3, 4, 5 si 6, din Judetele Ilfov, Calarasi si Teleorman, precum si arhiva fostului Notariat de Stat Bolintin-Vale, Judetul Giurgiu.

La inceputul anului 2008, aceasta operatiune urmeaza sa fie finalizata prin preluarea documentelor create de Notariatul de Stat al Municipiului Bucuresti si de Notariatul de Stat al Sectorului 1 Bucuresti, fonduri arhivistice aflate in pastrarea Judecatoriei Sectorului 1 Bucuresti, precum si cele din Judetul Ialomita si de la Judecatoria Giurgiu.
Arhivele fostelor Notariate de Stat, atat cele succesorale preluate in anul 2005, cat si cele de acte autentice, preluate in acest an sunt accesibile notarilor publici si persoanelor interesate la urmatoarele sedii de arhiva:

1. Municipiul Bucuresti, str. g-ral H. M. Berthelot nr.42A, sector 1, Contact: Mihailovici Cosmin - sef serviciu arhiva, Chirita Elena – arhivar; tel. 021.311.72.81/311.72.90; fax. 021.311.73.04; e-mail: arhiva@cnpb.ro;

1.1. Fondul arhivistic preluat de la Judecatoria Sector 2 Bucuresti, creat in perioada 1950-1995 : Notariatul de Stat Biroul nr.5 Bucuresti – anul 1950; Notariatul de Stat Biroul nr. 1 Bucuresti – anii 1951-1952; Notariatul de Stat Biroul nr. 4 Bucuresti – anii 1950-1952; Notariatul de Stat Raion 1 Mai – 1952-1968 Bucuresti; Notariatul de Stat Raion 23 August Bucuresti – 1952-1968; Notariatul de Stat Sector 2 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 3 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 2 Bucuresti – 1979-1995.

1.2. Fondul arhivistic preluat de la Judecatoria Sector 3 Bucuresti, creat in perioada 1952-1995 : Notariatul de Stat Raion Tudor Vladimirescu Bucuresti – 1952-1968; Notariatul de Stat Sector 4 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 3 Bucuresti – 1979-1995.

1.3. Fondul arhivistic preluat de la Judecatoria Sector 4 Bucuresti, creat in perioada 1950-1995 : Notariatul de Stat Biroul nr. 6 Bucuresti – 1950; Notariatul de Stat Biroul nr. 2 Bucuresti – 1951-1952; Notariatul de Stat Raion Nicolae Balcescu Bucuresti – 1953-1968; Notariatul de Stat Sector 5 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 4 Bucuresti – 1979-1995.

1.4. Fondul arhivistic preluat de la Judecatoria Sector 5 Bucuresti, creat in perioada 1952-1995 : Notariatul de Stat Raionul V. I. Lenin Bucuresti – 1952-1968; Notariatul de Stat Sector 6 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 5 Bucuresti – 1979-1995.

1.5. Fondul arhivistic preluat de la Judecatoria Sector 6 Bucuresti, creat in perioada 1950-1995 : Notariatul de Stat Biroul nr. 8 Bucuresti – 1950; Notariatul de Stat Biroul nr. 3 Bucuresti – 1951-1952; Notariatul de Stat Raion Gh. Gheorghiu Dej Bucuresti – 1952-1961; Notariatul de Stat Raion 16 Februarie Bucuresti – 1962-1968; Notariatul de Stat Sector 7 Bucuresti – 1968-1979; Notariatul de Stat Sector 6 Bucuresti – 1979-1995.