Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma cu datorii
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma cu datorii

Buna seara. Va rog sa ma lamuriti cu o problema.
Tatal meu are un srl care a acumulat datorii la finante si la distribuitoriii de marfa. Isi poate suspenda activitatea: pentru 3 ani ,chiar daca are datorii?
Care sunt consecintele?
Cineva mi/a spus ca in cazul insolventei chiar daca el nu e vinovat de situatia firmei va fi gasit vinovat si tras la raspundere cu patrimoniul personal
Va multumesc
Teoretic poate sa isi suspende activitatea, dar asta nu inseamna ca pentru datoriile acumulate se ,,suspenda" dobanzile si penalitatile. Doar daca si-ar cere insolventa societatii, acest lucru ar fi posibil. Problema cu raspunderea in cazul insolventei este reglementata de art. 138 din Legea nr. 85/2006 privind procedura insolventei. Sfatul meu este sa luati legatura cu un avocat care sa aiba si calitatea de practician in insolventa pentru a vedea in concret ce este de facut.
ando271 a scris:

Tatal meu are un srl care a acumulat datorii la finante si la distribuitoriii de marfa. Isi poate suspenda activitatea: pentru 3 ani ,chiar daca are datorii?

Da.

ando271 a scris:

Care sunt consecintele?

Datoriile raman si acumuleaza penalitati-majorari.

ando271 a scris:

Cineva mi/a spus ca in cazul insolventei chiar daca el nu e vinovat de situatia firmei va fi gasit vinovat si tras la raspundere cu patrimoniul personal

Va raspunde doar daca se poate demonstra legatura (de cauzalitate) dintre faptele aratate la art. 138 din Legea 85/2006 si prejudiciu.