Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... furt de informatii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

furt de informatii

Buna ziua,
Care pot fi consecintele suportate de catre un angajat care a transmis o baza de date pe mail-ul personal - informatii confidentiale, care tin de specificul firmei. Nu exista un contract de confidentialitate semnat.

Multumesc!
Nici nu trebuie sa existe asa ceva ... Obligaţia de fidelitate este reglementată expres de art. 39 alin. 2 lit. d din Codul muncii.
Într-o formulare de sinteză, legal, salariatul este obligat să fie fidel, să se abţină de la orice act sau fapt care ar dăuna intereselor angajatorului său, de a fi loial. Prin specificul său, obligaţia legală de fidelitate are caracter permanent, pe întreg parcursul contractului individual de muncă; ea îşi produce efectele, sub anumite aspecte, chiar şi atunci când contractul individual de muncă este suspendat şi, in consecinţă, salariatul nu îşi îndeplineşte obligaţiile de serviciu.

Conform art. 39 alin. 2 lit. f din Codul muncii salariatul este ţinut de o obligaţie de confidenţialitate în sensul restrâns şi expres de a respecta secretul de serviciu (rezultată de altfel şi din obligaţia de fidelitate - art. 39 alin. 2 lit. d).