Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare proprietar auto
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare proprietar auto

vreau sa trec masina de pe numele meu pe cel al tatalui, fara a mai schimba numere de inmatriculare. care este cel mai simplu mod si ce pasi birocratici trebuie urmati?! va multumesc!
indiferent cum faci tot la politie ajungi. faci ctr vanzare cumparare. inchizi rolul tau fiscal. declari rolul fiscal al tatalui. te duci la politie stai la coada soliciti pastrarea numerelor. platesti numerele ca fiind numere preferentuiale ca sa ramai cu ele.
Puteti face inclusiv act de donatie,dar formalitatile sunt identice pentru schimbarea dreptului de proprietatea asupra bunului autoturism,necesitand eventual plata taxa ,schimbare documente talon,inregistrare proprietar in cartea de identitate