avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cai de atac in proces penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cai de atac in proces penal

Buna dimineata,la un proces penal cate cai de atac exista la o sentinta data la tribunal ca prima instanta si unde se pot vedea dosarele pe net la inalta curte de justitie.Multumesc.
Apel si recurs.
[ link extern ]
plus caile extraordinare de atac ,contestatia in anulare,revizuirea... dar pe alea fff greu
Sentinta Tribunalului poate fi atacata cu apel.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cai de atac ioanandrei ioanandrei Va rog mult sa-mi spuneti : daca intr-un proces( cauza evaluabila in bani , bun imobil evalut peste 100.000,0 ron) , unde prima instanta ,care a judecat ... (vezi toată discuția)
Intrebare vagner vagner Am avut un proces la Tribunal,am facut recurs la Curtea de Apel s-a dat ca irevocabila.Se mai poate face ceva?sau pot cere Revizuirea dosarului,sau sa fac ... (vezi toată discuția)
Daca decizia de la curtea de apel e irevocabila mai pot face ceva? maryl_328 maryl_328 Am avut proces civil cu Petrom pentru acordarea contravalorii cotei de gaze,am castigat la tribunal, dupa care Petrom a facut recurs la Curtea de Apel. Avocata ... (vezi toată discuția)