avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 390 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate A intrat in vigoare vreo ordonanta care prevede ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

A intrat in vigoare vreo ordonanta care prevede obligarea vanzatorilor de fier vechi de a-si face card bancar?

Buna ziua,
Stie cineva,cu certitudine,daca a intrat in vigoare vreo ordonanta care prevede obligarea vanzatorilor de fier vechi,de a-si face card bancar ?
Stiu ca se aude de asa ceva,insa nu stiu daca este in vigoare ceva de acest gen.
Unde as putea gasi proiectul acestei ordonante,in caz ca exista,dar nu este in vigoare ?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: gigelas , utilizator 14:01, 11 Mai 2013
gasiti informatii pe site-ul ministerului economiei la meniul "transparenta decizionala" impreuna cu nota de fundamentare.

[ link extern ]

[ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Mai 2013
cyan, moderator
Multumesc. Am vazut despre ce este vorba acolo,insa nu stiu daca sunt in vigoare.Vad ca nu exista nici un numar al ordonantei...
Daca sunt in vigoare,ar trebui sa fie si in Monitorul Oficial,insa nu gasesc nimic in acest sens.
Stiti cumva ceva concret ?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Mai 2013
gigelas, utilizator
Daca este in stadiu de proiect nu are cum sa fie in vigoare ... prin urmare, este doar un proiect de ordonanta de guvern, publicat pe site-ul ministerului.
Da,asa m-am gandit si eu,insa am cerut pareri de la profesionisti,pt.a fi sigur.
M-a intrebat cineva,care deja auzise ca de luni ar fi in vigoare.Insa,nu poate fi asa.
Va multumesc. O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Norme metodologice de aplicare a prevederilor art. iii din ordonanta de urgenta a guvernului nr.58/2010-proiect Magda Staicu Magda Staicu [b]Proiect hotarare[/b] pentru modificarea şi completarea Normelor metodologice de aplicare a Legii nr. 571/2003 privind Codul Fiscal, aprobate prin ... (vezi toată discuția)
Certificarea declaratiilor fiscale nicoleta_stan nicoleta_stan CINE TREBUIE SA AIBA DECLARATIILE CERTIFICATE DE UN CONSULTANT FISCAL, la cine se refera mai exact contribuabili mici si mijlocii? (vezi toată discuția)
Art.170 legea 263 BalinPetru BalinPetru Am inteles ca se va emite o ordonanta de corectare a OUG 1/2013, prin care se modifica coeficientul de indexare a pensie la 1,17 pentru cei pensionati in ... (vezi toată discuția)