Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Aplicare titluri executorii salariat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Aplicare titluri executorii salariat

Am un salariat cu timp partial 4ore/zi, sal.brut 500 lei/luna, am primit la firma infintare poprire de la executor judecatoresc pe 16.04.2013(datorii in banca) si de la ANAF infintare poprire pe 19.04.2013(venituri despagubiri). Am citit Codul de procedura civila, art.409 dar nu am inteles cat la% retin din salar (salariatul lucreaza doar aici) si care este ordinea de stingere a creantelor.
Art.728 C.proc.civ. prevede :
(1) Salariile și alte venituri periodice, pensiile acordate în cadrul asigurărilor sociale, precum și alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia pot fi urmărite:
a) până la jumătate din venitul lunar net, pentru sumele datorate cu titlu de obligație de întreținere sau alocație pentru copii;
b) până la o treime din venitul lunar net, pentru orice alte datorii.
(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.
(4) Ajutoarele pentru incapacitate temporară de muncă, compensația acordată salariaților în caz de desfacere a contractului individual de muncă pe baza oricăror dispoziții legale, precum și sumele cuvenite șomerilor, potrivit legii, nu pot fi urmărite decât pentru sume datorate cu titlu de obligație de întreținere și despăgubiri pentru repararea daunelor cauzate prin moarte sau prin vătămări corporale, dacă legea nu dispune altfel.
(5) Urmărirea drepturilor prevăzute la alin. (4) se va putea face în limita a jumătate din cuantumul acestora.

Art.169 C.mun.
....
(3) În cazul pluralităţii de creditori ai salariatului va fi respectată următoarea ordine:
a) obligaţiile de întreţinere, conform Codului familiei;
b) contribuţiile şi impozitele datorate către stat;
c) daunele cauzate proprietăţii publice prin fapte ilicite;
d) acoperirea altor datorii.
Multumesc pentru raspuns.
Si totusi avand in vedere alin.2 si 3 avem urmatoarea situatie:
1) Salar minim brut pe economie 750lei~~net pe economie 566 lei(jumatate cf.legii=283 lei).
2) Salariatul are brutul (4ore/zi) de 500lei~~net 349 lei.

- retinerile pentru plata titlurilor executorii vor fi in suma de 175 lei (349/2) sau 66 lei (349-283)?
Care este suma corecta?

(2) Dacă sunt mai multe urmăriri asupra aceleiași sume, urmărirea nu poate depăși jumătate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creanțelor, în afară de cazul în care legea prevede altfel.
(3) Veniturile din muncă sau orice alte sume ce se plătesc periodic debitorului și sunt destinate asigurării mijloacelor de existență ale acestuia, în cazul în care sunt mai mici decât cuantumul salariului minim net pe economie, pot fi urmărite numai asupra părții ce depășește jumătate din acest cuantum.

1) Salar minim brut pe economie 750lei~~net pe economie 566 lei.
Conform legii, in caz de mai multe retineri se opreste 283 lei

2) Salariatul are brutul (4ore/zi) de 500lei~~net 349 lei.
In caz de mai multe retineri se opreste 175 lei ...