Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Durate normale de functionare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Durate normale de functionare

Sunt II si am achizitionat pentru desfasurarea activitatii 2 instalatii de irigatii (coloane din plastic cu aspersoare,coturi,dopuri etc), o instalatie de picurare (banda de plastic cu robineti), o motosapa si o masina de erbicidat.
Pentru a calcula amortizarea ce durate de functionare pot sa utilizez?Unde trebuie incadrate?Amortizarea o calculez prin metoda liniara?

Multumesc
Completati fisa mijlocului fix: codul de clasificare 2.1.21.1.2.- utilaje si instalatii pentru irigatii; 8 ani
2.1.21.1.1.- masini pentru administrarea ingrasamintelor, aparate si
dispozitive pentru tratarea culturilor (stropit, pr afuit). 4 ani
Amortizare liniara. Completati fisa de operatiuni divere pentru cheltuielile cu amortizarea.