avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 683 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Durate normale de functionare
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Durate normale de functionare

Sunt II si am achizitionat pentru desfasurarea activitatii 2 instalatii de irigatii (coloane din plastic cu aspersoare,coturi,dopuri etc), o instalatie de picurare (banda de plastic cu robineti), o motosapa si o masina de erbicidat.
Pentru a calcula amortizarea ce durate de functionare pot sa utilizez?Unde trebuie incadrate?Amortizarea o calculez prin metoda liniara?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 22:49, 17 Mai 2013
Completati fisa mijlocului fix: codul de clasificare 2.1.21.1.2.- utilaje si instalatii pentru irigatii; 8 ani
2.1.21.1.1.- masini pentru administrarea ingrasamintelor, aparate si
dispozitive pentru tratarea culturilor (stropit, pr afuit). 4 ani
Amortizare liniara. Completati fisa de operatiuni divere pentru cheltuielile cu amortizarea.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Delimitare coloana comuna incalzire/responsabilitatea proprietarului leqchen leqchen Buna ziua, (incerc sa tin scurt primul meu mesaj pe acest forum) Ei: Bloc vechi, tevi vechi si ruginite, centrala proprie a blocului, fara robineti de ... (vezi toată discuția)
Locuiesc intr-un apartament care are montat o centrala termica ... burebista12 burebista12 locuiesc intr-un apartament care are montat o centrala termica pe gaz. sunt decuplat de la reteaua comuna de gaz. prin bucatarie trece coloana de gaz care are ... (vezi toată discuția)
Obiect de inventar sau mijloc fix Bajinaru Ramona Bajinaru Ramona Buna ziua! Firma mea este o firma de constructii neplatitoare de TVA si platitoare de impozit pe profit. Intr-o luna a achizitionat o betoniera care are ... (vezi toată discuția)