Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Contestatie la decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Contestatie la decizie de pensie

In termenul legal (30 de zile) de la comunicarea deciziei de pensie s-a depus si inregistrat pe 08.02.2013 la casa de pensii contestatie la aceasta decizie adresata comisiei centrale de contestatii.
De la aceasta data au trecut, pana in prezent, mai bine de 3 luni (peste 45 +5 zile conform art. 149(4) + art. 151(1) din Legea 263/2010 cu modificarile si completarile ulterioare) si nu s-a primit inca hotararea comisiei referitoare la contestatia depusa.
Vreau sa va cer sfatul in legatura cu modul in care ar trebui sa se procedeze mai departe, intrucat pensionarul intentioneaza sa mearga in instanta pentru drepturile omise de casa de pensii la calcul pensiei, constatate din buletinul de calcul, inclusiv de a solicita anumite drepturi de care a beneficiat si care sunt recunoscute prin Decizii definitive ale ICCJ.
Am auzit de mai multe variante printre care:
1. Sa solicite din nou printr-o cerere adresata CNPP raspuns la contestatia depusa si sa astepte hotararea comisiei in acest sens, si abia apoi sa mearga in instanta pentru a solicita drepturile respective.
2. Sa solicite sprijinul avocatului poporului pentru obtinerea acestei hotarari de la CNPP-Comisia Centrala de Contestatii, si dupa obtinerea acesteia sa poata merge in instant.
Cum apreciati ca ar trebui procedat?, intrucat fara aceasta hotarare a comisiei central de contestatii, am inteles ca nu se poate merge in instanta(!!!)
Va multumesc.
Legea 263/2010

Art. 153. - Tribunalele solutioneaza in prima instanta litigiile privind:

d) hotararile Comisiei Centrale de Contestatii si ale comisiilor de contestatii care functioneaza in cadrul Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii privind deciziile de pensie;

an cat tinp pot primi un raspuns la contestatia nr 9784 din 12 03 2013 la casa de pensii galati iar pe 02 04 2013 mi sa zis ca este la comisia centrala de contestatii cat timp va dura va multumesc

Pentru a va putea raspunde punctual, va rugam sa reveniti cu un mesaj care sa contina: numele si prenumele, nr. dosarului de pensie, casa teritoriala (locala) de pensii de care apartineti si, desigur, solicitarea dvs.

Sursa:

[ link extern ]

Pentru urgentarea rezolvarii,faceti o interventie pe portalul de mai sus,dand datele cerute.
Punctul(1)al postarii d-vstra.

Daca aveti date si elemente la dosar,de care nu s-a tinut cont,ele pot(vor)fi rezolvate conform prevederilor de mai jos:

Legea 263/2010

Art. 107. - (1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.

(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.

Parerea mea este sa asteptati,rezultatul contestatiei.

1. O intrebare pe portalul CNPP nu cred ca va genera si un raspuns.
2. In ceea ce priveste art. 107, fac precizarea ca oricum contestatia la decizia de pensionare adresata comisiei centrale de contestatii, aceasta conform procedurii s-a depus la casa teritoriala de pensii, si ar fi trebuit sa observe omisiunile pe care din punct de vedere strict al Legii 263/2010 trebuiau sa le ia in considerare, ori pana la aceasta data nu a functionat nici principiul "din oficiu" si nici cel "l-a solicitarea pensionarului".
Cunosc cazuri cand pensionarii au solicitat din nou printr-o alta adresa ulterioara (evident dupa cel putin 2 luni) si unul a primit raspuns de genul: "cererile se rezolva in ordinea cronologica a inregistrarii lor". Ori functionand doar o comisie centrala de contestatii, din tara sigur sunt "bombardati" cu f. multe contestatii, care nu pot fi rezolvate in termenul legal.
Fapt pentru care ridic aceasta problema in ideea unui sfat privind modul de actiune pt rezolvarea ei.
Eu am facut interventii la CNPP in zeci de dosare.Toate au fost rezolvate.Cum ?
Am produs,probe.Un exemplu:

Buna dimineata.Am nevoie de o interventie urgenta la CJPVN in dosarul nr....... titular ..........Motivatie:Nu s-au aplicat prevederile O.U.G.100/2008 si art.169 din legea 263/2010 pentru o perioada de 7 ani 2 luni si 25 de zile lucrate in grupa a II- a de munca, in procent de 100%.Am urmatoarele probe:In decizia(deschidere de drepturi) din data de 24/07/2000 in total stagiu de cotizare sunt evidentiati si 28 de ani,8 luni si 25 de zile in grupa a II-a de munca.In carnetul de munca sunt evidentiati deasemenea 28 de ani 8 luni si 25 de zile in procent de 100% in 3 perioade.In decizia rezultata in urma aplicarii O.U.G.100/2008 s-a acordat punctaj suplimentar,doar pentru 21 de ani si 6 luni.Asadar 28 de ani 8 luni si 25 de zile - 21 de ani si 6 luni = 7 ani 2 luni si 25 de zile.Mai precis,este vorba de perioada 15/09/1969 la 15/11/1978 asa cum este trecuta in carnetul de munca.Deasemenea s-a acordat punctaj suplimentar potrivit art.165 din legea 19/2000,doar pentru 40,34914 puncte in loc de 44,43871.Proba:Evaluarea facuta in 22/11/2005.Dau un singur exmplu:01/01/1967 la 31/12/1972 a realizat 4,63713 puncte.S-a acordat punctaj suplimentar doar pentru 3,59274 puncte.Doresc ca,odata cu raspunsul cel vor trimite titularului,sa se mentioneze si evolutia in timp a punctajului mediu anual.Multumesc mult pentru intelegere. Cu deosebit respect Carp Mircea Adjud 26/08/2012 8:30

In vederea analizarii aspectelor semnalate, mesajul dvs. a fost transmis conducerii CJP Vrancea, urmand sa primiti raspuns din partea acestei institutii.

Multumesc pentru sfat.
Pana la urma considerati ca trebuie sa solicit sprijinul CNPP printr-o adresa cu justificarile punctuale pe de o parte cele in temeiul art. 107 care nu au fost corectate de casa teritoriala de pensii, iar pe de alta parte sprijin in obtinerea hotararii comisiei central de contestatii.
Sper sa-mi si raspunda.
Daca produceti probe,CNPP este obligata sa rezolve problema.

Legea 263/2010

Art. 138. - In aplicarea prevederilor prezentei legi, CNPP indeplineste, in principal, urmatoarele atributii:

a) indruma si controleaza modul de aplicare a dispozitiilor legale de catre casele teritoriale de pensii;