Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu minim pe economie 2016
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu minim pe economie 2016

Buna ziua ,
Va rog sa-mi spuneti salariul minim pe economie pe luna ian. 2016 pentru un angajat cu studii superioare economice angajat economist .
Care este termenul pentru depunere revisal , act aditional majorare salariu.
Va multumesc foarte mult .
1. HG 1091/2015
art.1
Incepand cu data de 1 iulie 2015, salariul de baza minim brut pe tara garantat in plata se stabileste la 1.050 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 168,667 de ore in medie pe luna in anul 2015, reprezentand 6,225 lei/ora.

HG 1017/2015
Art. 1. - Începând cu data de 1 mai 2016, salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată se stabilește la 1.250 lei lunar, pentru un program complet de lucru de 169,333 ore în medie pe lună în anul 2016, reprezentând 7,382 lei/oră.

Prin urmare, angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii .

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

2. Termenul este de 19 zile lucratoare de la data intervenirii modificarii - majorarii slariului.
Cornel Vasile, Consilier juridic