avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Se considera fals?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Se considera fals?

buna ziua
am o interprindere individuala si am o angajata din ian 2012, cu c.i.m. semnat dar neinregistrat la i t m
in luna mar 2013 mi-a cerut o adeverinta de salar pt a aplica la un credit
am inregistrat-o in revisal, data inregistrarii fiind 15 mar 2013, iar data inceperii activitatii fiind ianuarie 2012... asteptandu-ma la o frumoasa amenda de la itm...
i-am dat adevirinta, banca i-a respins creditul ca nu au gasit-o in nu stiu ce baza de date, si angajata mea a fost chemata la politie pt fals.
m-am dus la politie si am zis ca acea adeverinta nu e falsa, ca e scrisa de mn, si acum acuzatia de fals imi este adusa mie.
ce e de facut in situatia asta?
de ce se considera fals daca in revisal data inceperii activitatii e ian 2012?
mentionez ca i-am dat adeverinta cu veniturile din 2012 si primele 3 luni din 2013.
astept raspuns
o zi buna
Cel mai recent răspuns: cosmin90 , utilizator 16:59, 16 Mai 2013
cosmin90 a scris:
...am inregistrat-o in revisal, data inregistrarii fiind 15 mar 2013, iar data inceperii activitatii fiind ianuarie 2012... asteptandu-ma la o frumoasa amenda de la itm...

Da, amenda este 10000 lei

Problema este ca adeverinta de venit data pentru perioada din urma trebuie sa aibe la baza si contributii platite la stat. Le platiti si pe alea pe langa amenda? Plus penalitati.
Practic ati dat o adeverinta de venit pentru un angajat care NU era angajat, deci nu avea aceasta calitate. De asta v-a chemat politia.
Venit la negru, plata la negru, impozite neplatite la stat, Sincer, asa ceva mai rar.
Sansa dvoastra este sa fi datat adeverinta dupa data de transmitere in Revisal a contractului. Atunci scapati numai cu plata amenzilor catre itm. Nu ar fi rau sa va luati si un avocat. Bafta.
adeverinta am dat-o dupa ce am introdus datele in revisal... la circa o sapt dupa
Bine macar ca ati dat adeverinta dupa transmiterea in Revisal.
Acum depinde daca politia va intelege treaba asta sau va inainta dosarul mai departe. Macar aveti sansa sa va aparati.
In mod normal, ar trebui sa platiti totul din urma (se aduna ceva) si sa scapati cu atat.
Raman la aprecierea sa aveti pregatit, macar de rezerva un avocat. Bafta.
As dori cateva raspunsuri de la persoane care profeseaza in domeniul juridic.
Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestare amenda itm-munca la negru andreea-milo andreea-milo Buna seara, Trei din fostii mei angajati au inaintat o plangere la ITM pentru neplata salariilor restante pentru lunile noiembrie si decembrie 2013. Cei ... (vezi toată discuția)
Amenda itm luciapap luciapap Buna dimineata, ne-au vizitat cei de la ITM si am primit o amenda.As vrea sa intreb amenda o inreg in conta. pe baza procesului verbal in ziua ... (vezi toată discuția)
Lncetare contract cosmin20141 cosmin20141 Buna ziua, Doresc sa stiu daca am fost la o firma, unde dupa cateva interviuri mi-au spus ca ma aleg pe mine din multi candidati, am facut o cerere de mana ... (vezi toată discuția)