Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Radiere ipoteca. Onorariu notarial si taxa CF
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Radiere ipoteca. Onorariu notarial si taxa CF

Buna ziua,

As dori sa aflu cat este taxa notariala pentru radiere de ipoteca?

Se poate efectua radierea de ipotedca si la alt notar decat cel care a efectuat contractul de vanzare- cumparare?

Cumparatorul plateste taxa de radiere a ipotecii?

Multumesc anticipat.
alina_valentina, utilizator
ContSters250994 a scris:

Se procedeaza la fel ca mai sus! Declaratie autentica notariala .

Informatie actualizata : Noul cod civil precizeaza, citez:

"CAPITOLUL III
Ipoteca

SECŢIUNEA a 3-a
Ipoteca mobiliară

Art. 2419

Obligaţia de radiere

În cel mult 10 zile de la data la care obligaţia garantată a fost plătită, creditorul ipotecar este obligat să ceară operatorului arhivei radierea ipotecii. Creditorul ipotecar care omite să solicite radierea ipotecii răspunde pentru prejudiciile directe sau indirecte aduse debitorului şi constituitorului ipotecii. În acest caz, valoarea daunelor-interese ce urmează a fi plătite nu poate fi mai mică decât echivalentul în lei al sumei de 500 euro."

Deci, daca banca nu a facut demersurile de radiere a ipotecii dupa maximum10 zile, debitorul (adica cel care a contractat creditul) este indreptatit sa ceara despagubiri de minimum 500 euro, binenteles dupa ce aduce dovezi clare despre daunele pricinuite de banca prin lipsa de actiune !