avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită titlu executoriu de la ANAF, pentru plata CASS, urmare ...
Discuție deschisă în Executare silită

titlu executoriu de la ANAF, pentru plata CASS, urmare decizie eronata CAS jud.P.

Desi am platit toate contributiile de sanatate la zi( in perioada 2007-pana in prezent), sunt somat sa platesc sume suplimentare la CASS, nejustificate legal, printr-un titlu executoriu emis de ANAF, la solicitarea CAS jud.P., pe 30.01.2013.
Am depus contestatie pe 15 februarie la CAS jud.P. si revenire pe 4martie 2013, anexand urmatoarele documente:
-titlu executoriu nr. ..../30.01.2013
-decizii ANAF 2007- 2013;
-decizii CAS jud.P. 2007-2012;
-chitante plata CASS 2007-2013
-anexa 1-situatie plati CASS intocmita de subsemnatul
-anexa situatie plati CASS-intocmita de CAS jud.P la mai 2012;
-anexa situatie plati CASS-intocmita de CAS jud.P. la martie 2013;
-notificare CAS jud.P., de suspendare a activitatii si de plata CASS trim.1-2013.
am fost si am discutat cu seful serviciului de administrare creante de la CAS jud.P, a verificat si in loc de 6650 lei cat era in titlul executoriu era o diferenta de plata de 160lei. Am platit si diferenta respectiva pe care o contestasem in decembrie, pt ca de fapt am platit CASS anticipat 209lei si ulterior definitiv 529( fara sa se scada plata CASS anticipat).
Pana acum nu am primit raspuns la contestatiile depuse la CAS jud.P.si am primit acum doua zile un nou titlu executoriu de 179 de lei contributie trim.1-2013, desi eu am platit la ANAF 207 lei CASS tri.1-anticipat, conform primei decizii, inainte de suspendarea activitatii , pe 20 martie, care a micsorat contributia urmare a unei noi decizii ANAF.
Am fost la ANAF ieri, si am intrebat de ce au trimis acest titlu executoriu, iar arspunsul a fost ca este inregistrata plata pe trim.1 insa se retine pt titlul anterior, la care CAS jud.P. a spus ca a suspendat toate acele titluri din 30ian 2013, pana la reglementarea lor.
Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac.

Alte discuții în legătură

Model contestatie de la anaf pt neplata cass cristiclaudiu cristiclaudiu Va rog daca se poate o contestatie impotriva unui titlu executoriu de la anaf,pentru neplata cass anii 2007-2012,mentionesc ca intre anii 2007-2009 , aveam ... (vezi toată discuția)
Plata cass? Cristi2015 Cristi2015 Urmatoarea situatie: PFA infiintat in 2011. Nu mai lucrez pe nicaieri. Pe 2011 si 2012 am completat la Casa de Sanatate acele formulare pentru plata ... (vezi toată discuția)
Plata la cass pe anul 2012 primita in 2018 Lili Tudor Lili Tudor Am primit tiltu executoriu pentu plata Contributiei de asigurari sociale de sanatate ptr persoane fizice-Regularizari . Am sunat la ANAF si mi-au spus ca ... (vezi toată discuția)