avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 194 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cand incepe un contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cand incepe un contract

Am un contract care este inregistrat (nr. contract) nr. 1234 din 30.10.2010. la articolul 5 spune ca isi produce efectele din momentul semnari, iar la art . 38 spune ca " contractul intra in vigoare de la data de 01-08-2010"

Cum este corect? sa consider contractul cu puteri depline din momentul aratat la art 38 sau din momentul inregistrari (se presupune ca atunci sa semnat).
Cel mai recent răspuns: ContSters15310 , utilizator 12:01, 17 Mai 2013
Data intrarii in vigoare este anterioara semnarii contractului:
-intrare in vigoare 1.08.2010
-data semnarii 30.10.2010
Data semnarii est data intrarii in vigoare si momentul de la care isi produice efectele , afara de siuatia in care printr-o dispozitie expresa se amana intrarea in vigoare conditionat de indeplinirea unei obligatii, dobandirea unui act.. etc.

Data intrarii in vigoare este anterioara semnarii contractului:
-intrare in vigoare 1.08.2010
-data semnarii 30.10.2010
Data semnarii est data intrarii in vigoare si momentul de la care isi produice efectele , afara de siuatia in care printr-o dispozitie expresa se amana intrarea in vigoare conditionat de indeplinirea unei obligatii, dobandirea unui act.. etc.
Intrarea in vigoare a unui contract nu poate opera inainte de semnarea lui

adica eu sunt tinut sa achit doar prestatiile efectuate cu incepere de la 30-10 nu si cele anteriare din august si pana in noiembrie?
~ Conținut șters la cerere ~

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Raspundere contractuala Ioana_mz Ioana_mz Buna ziua. am urmatoarea problema: s-a incheiat un contract prin care eu eram obligata sa indeplinesc anumite conditii (obtinerea unor avize, autorizatii ... (vezi toată discuția)
definitie lege in vigoare peraspera peraspera Ce inseamna in contextul legii 47/1992 art 29 (1) \"lege in vigoare? Cand incepi actiunea cu cativa ani inainte si apoi, in ultimele luni, legea este abrogata ... (vezi toată discuția)
Modificare contract nicoga nicoga Printr-un act aditional s-a schimbat termenul de plata precizat in contract. Acesta afecteaza si facturile deja emise inainte de intrarea in vigoare a actului ... (vezi toată discuția)