Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cand incepe un contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cand incepe un contract

Am un contract care este inregistrat (nr. contract) nr. 1234 din 30.10.2010. la articolul 5 spune ca isi produce efectele din momentul semnari, iar la art . 38 spune ca " contractul intra in vigoare de la data de 01-08-2010"

Cum este corect? sa consider contractul cu puteri depline din momentul aratat la art 38 sau din momentul inregistrari (se presupune ca atunci sa semnat).
Data intrarii in vigoare este anterioara semnarii contractului:
-intrare in vigoare 1.08.2010
-data semnarii 30.10.2010
Data semnarii est data intrarii in vigoare si momentul de la care isi produice efectele , afara de siuatia in care printr-o dispozitie expresa se amana intrarea in vigoare conditionat de indeplinirea unei obligatii, dobandirea unui act.. etc.

Data intrarii in vigoare este anterioara semnarii contractului:
-intrare in vigoare 1.08.2010
-data semnarii 30.10.2010
Data semnarii est data intrarii in vigoare si momentul de la care isi produice efectele , afara de siuatia in care printr-o dispozitie expresa se amana intrarea in vigoare conditionat de indeplinirea unei obligatii, dobandirea unui act.. etc.
Intrarea in vigoare a unui contract nu poate opera inainte de semnarea lui

adica eu sunt tinut sa achit doar prestatiile efectuate cu incepere de la 30-10 nu si cele anteriare din august si pana in noiembrie?
~ Conținut șters la cerere ~