avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 585 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Nelamurire platitor tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Nelamurire platitor tva

Buna ziua!
Va supun atentiei un caz pe care eu unul nu l-am mai intalnit:
1. Societatea X (neplatitoere de TVA) emite facturi cu TVA!!!??? catre societatea Y platitoare de TVA.
2. Dupa o perioada, societatea X realizeaza ca nu trebuia sa emita facturi cu TVA si solicita societatii Y sa storneze facturile emise si sa intocmeasca altele noi (asta la data actuala).
3. Avand in vedere ca societatea Y a depus declaratiile de decont 300 si 394 este posibil si legal sa primeasca noile facturi azi si sa le inregistreze in contabilitate?
Mentionez ca facturile cu TVA sunt emise in lunile decembrie2012, ianuarie si martie 2013 iar facturile de storno si cele noi vor fi emise in mai 2013.
Va multumesc anticipat pentru ajutor!
datoria dv era sa verificati codurile de tva la ,,informatii fiscale contribuabili ,, si de acolo ati fi sesizat ca nu e corecta factura fiind neplatitor de tva nu avea cum sa faca facturi cu tva .in cazul de fata .factutile de storn trebuie facute de catre X pentu Y pt ca x le-a emis dar e complicat ,sunt facturi pt revanzare sau diverse? societatea y ar trebui sa plateasca si penalitati pt tva-ul dedus in cazul in care a avut tva de plata sau daca ar fi avut in cazul acestei neregului .mai asteptati pareri .
adrianabresug a scris:

datoria dv era sa verificati codurile de tva la ,,informatii fiscale contribuabili ,, si de acolo ati fi sesizat ca nu e corecta factura fiind neplatitor de tva nu avea cum sa faca facturi cu tva .in cazul de fata .factutile de storn trebuie facute de catre X pentu Y pt ca x le-a emis dar e complicat ,sunt facturi pt revanzare sau diverse? societatea y ar trebui sa plateasca si penalitati pt tva-ul dedus in cazul in care a avut tva de plata sau daca ar fi avut in cazul acestei neregului .mai asteptati pareri .


Si eu mai astept pareri...Nu suntem singuri catre care s-au emis facturi si de verificat e greu cand lucrezi cu mai multi furnizori! Ma asteptam sa vada Fiscul pe declaratia 394....
ca s-au emis facturi si catre alte societati e problema lor ,dv trebuie sa verificati codurile de tva chiar daca sunt multi furnizori asta nu e o scuza in caz de control fiscal ,va spun din experienta .
Am inteles! Deci se poate face retur pe cele initiale si apoi sa se emita altele fara tva azi.... Ce ziceti?
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Temei legal pentru plata facturi storno melyse01 melyse01 Buna ziua. Am facut niste plati in baza unor facturi storno. Ma puteti ajuta cu o prevedere legala in acest sens? Multumesc. (vezi toată discuția)
Anulare cod de tva furnizor tincuta30 tincuta30 O societate din Romania, inregistrata in scopuri de TVA, a avut achizitii, prestari servicii de la un furnizor roman, inregistrat in scopuri de TVA in perioada ... (vezi toată discuția)
Compensarea facturilor LoredanaDamian LoredanaDamian Buna! Am un furnizor care ne-a facut o factura de avans, am achitat-o, iar apoi ne-a facut o alta factura cu storno si cu diferenta de platit. Firma doreste ... (vezi toată discuția)