avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 306 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Parcare zona de rezidenta
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Parcare zona de rezidenta

Sunt din Craiova si in 2011 s-a aprobat de Primarie o Taxa de Parcare pt toate autovehiculului pe raza municipiului Craiova (vigneta).
In "Regulamentul de aplicare a taxei pt parcarea curenta pe domeniul public sau privat al municipiului Craiova" de spune
"Art 5 Vinieta pentru parcarea curenta a vehiculelor se aplica in cazul opririi sau stationarii in mod obisnuit a unui autovehicul intr-un loc public din Municipiul Craiova unde se afla sediul, domiciliul sau rezidenta utilizatorului si care atesta achitarea taxei de parcare
Art 6 Vinieta pt parcarea ocazionala a autovehiculelor reprezinta documentul ce se elibereaza utilizatorului unui autovehicul, ce opreste sau stationeaza intr-un loc public situate in Municipiul Craiova, atesta achitarea taxei de parcare [....]"
(Hotararea 201/2011 emisa de Consiliul Local al municipiului Craiova).
Intrebare:
Conform art 5 mai sus amintit sa inteleg ca subsemnatul (ca platitor de taxa de parcare pe anul in curs) am dreptul la un loc de parcare in fata imobilului unde locuiesc in detrimentul altor locuitori ai municipiului (chiar daca locuiesc peste strada? (si ceilalti locatari ai imobilului in care locuiesc au aceleasi drepturi in parcarea din fata blocului, in limita locurilor disponibile?)

(Interventie moderator: Va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, contravine regulamentului forumului. Multumesc)
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Mai 2013
AV. GABRIELA GERBER, Avocat
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 14:39, 18 Mai 2013
Ca multe alte taxe si aceasta taxa locala garanteaza acumularea de fonduri la buget ,fara a garanta beneficierea concreta de contravaloare serviciu achitat
De regula acordarea spatiilor de parcare se realizeaza pe principiul "primul sosit primul servit" pentru asigurarea fondurilor la buget, in limita locurilor disponibile
Sunt localitati unde prin HCLM a fost prevazut concret acordarea pentru un proprietar de 1,2 ,3 locuri parcare,in altele strict un singur loc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc parcare adp mr_lolus mr_lolus Buna ziua, La inceputul acestui an am facut o cerere pentru loc de parcare de resedinta cu plata la ADP sector 6. Cererea mi-a fost inregistrata, mi-au ... (vezi toată discuția)
Referitor la aplicarea noii legi 273/2020 vreau sa supun dezbaterii ... draftacristi draftacristi Referitor la aplicarea noii Legi 273/2020 vreau sa supun dezbaterii d-vs. problema ridicării mașinilor parcate neregulamentar, așa cum se prevede la art. ... (vezi toată discuția)
Loc de parcare bucuresti sector 6 daniel3toma daniel3toma Buna ziua, As vrea sa stiu daca se poate obtine un loc de parcare in urmatoarea situatie: - in jurul blocului unde locuiesc sunt locuri de parcare, acestea ... (vezi toată discuția)