avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... preaviz, in cazul concedierii cu desfiintarea postului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

preaviz, in cazul concedierii cu desfiintarea postului

am fost concediata cu desfiintarea postului,
si am semnat ptr 20 zile preaviz.
Seful mi-a spus sa nu vin in acest preaviz si sa predau toate lucrurile. Intreabarea mea este: cum sa procedez, ca sa nu pierd salarizarea in acest preaviz?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:54, 30 Iulie 2009
In prioada de preaviz angajatorul are obligatia sa va acorde 4 ore platite, zilnic, pentr a va cauta de lucru. Aceste ore se pot lua si prin cumul (10 zile cate 8 ore si 10 zile sa nu veniti la serviciu) daca este de acord angajatorul. Perioada de preaviz se plateste integral.
Ar fi bine ca angajatorul sa va dea in scris ca e de acord sa nu veniti la serviciu in perioada preavizului pentru a nu avea o surpriza neplacuta.
deedee9 a scris:

am fost concediata cu desfiintarea postului,
si am semnat ptr 20 zile preaviz.
Seful mi-a spus sa nu vin in acest preaviz si sa predau toate lucrurile. Intreabarea mea este: cum sa procedez, ca sa nu pierd salarizarea in acest preaviz?


Preavizul este de 20 de zile lucratoare .... daca se doreste sa nu veniti la munca in perioada preavizului, atunci trebuie sa aveti la mana un act prin care angajtorul este de acord cu acest lucru, precum si cu faptul ca pe aceasta perioada veti beneficia de drepturile salariale cuvenite.
Dar eu ce ar trebui sa fac daca in decizia de desfiintare a postului era trecut si faptul ca cele 4 ore se desfasoara de la ora 08:00 la 12:00 (pe care eu am semnat-o) iar apoi mi s-a transmis ca sa vin de la 10:00 la 14:00 ?

Ce program trebuie sa respect ?


Pana acum doar eu am semnat decizia de desfiintare a postului. Administratorul firmei nu a facut-o inca !
Din punct de vedere legal, decizia asta nici nu exista, pentru ca ea nu este inregistrata la ITM si nici nu am primit un document care sa ateste ca sunt in preaviz. Ieri am semnat decizia, si azi au inceput sa curga cele 20 de zile de preaviz.
I ntai se emit niste documente interne prin care se decide desfiintarea postului respectiv.

Pentru dvs.:

1.Trebuia sa primiti o notificare prin care sunteti informata ca postul se desfiinteaza si vi se acorda 20 de zile lucratoare de preaviz in perioada..., urmand ca, contractul de munca a inceta incepand cu data de... . In perioada preavizului veti lucra 4 ore pe zi, in intervalul orar.. .sau ca in perioada preavizului nu este necesar sa prestati munca, lucru care nu va va afecta drepturile salariale pe aceasta perioada.

2. Semnati de primire.. .pe un alt exemplar al notificarii care ramane la angajator.

3. Angajatorul emite decizia de incetare a contractului de munca. Aceasta decizie se inregistreaza la ITM si vi se da si dvs. un exemplar .. (inregistrat sau neinregistrat la ITM). Unii inspectori de la ITM nu vor sa inregistreze un exemplar si pentru angajat. In cazul in care se intampla astfel, cereri angajatorului si o copie dupa decizia inregistrata la ITM si sa va scrie pe ea Conform cu originalul, sa semneze si stampileze.

Succes!

Ultima modificare: Joi, 30 Iulie 2009
Rubia Rubia, Consultant resurse umane
Am semnat decizia in 3 exemplare. Doar eu pana acum am semnat. + Alte 2 "hartii" in care se specifica faptul ca s-au interesat la Oficiul Fortelor de Munca si nu au posturi libere si toate celelalte chestii. Salariul compensatoriu + ca nu au alt loc in cadrul firmei.


Problemea mea, sau mai bine zis intrebarea mea era urmatoarea : Daca am semnat ca programul meu de lucru este de la 08:00 la 12:00 , iar apoi mi s-a transmis (prin intermediu tipei de la resurse umane) ca trebuie sa vin de la 10:00 la 14:00, care este programul pe care il respect ?

Poate ca pare lipsit de importanta acest aspect, dar firma este inafara localitatii in care locuiesc si mi-ar fi foarte greu sa ajung la lucru in intervalul 10:00 - 14:00. (din cauza mijloacelor de transport). De fapt asta urmareste si angajatorul (se razbuna pentru ca nu am vrut sa-mi dau demisia, si ca i-am zis sa ma dea el afara).

Alte discuții în legătură

Repartizare program lucru cim fractiune norma Gepetto25 Gepetto25 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu o lamurire, in cazul contractului de munca cu fractiune de norma, la sectiunea: a) Repartizarea programului de lucru se ... (vezi toată discuția)
Nu inteleg masura itm Bogdan.k Bogdan.k Am 2 angajati cu norma partiala de 4ore/zi, 20ore/saptamana, repartizate in 2 ture (10:00 - 14:00 sau 14:00 - 18.00). La un control al itm, unul din angajati ... (vezi toată discuția)
Demersuri trimitere in somaj flori.dovbenco flori.dovbenco Buna ziua, Am urmatoarea situatie, trebuie sa trimit un angajat in somaj, dar nu stiu etapele pe care trebuie sa le parcurs, mentinez ca nu mai m-am ... (vezi toată discuția)