Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Regimul monumentelor istorice
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Regimul monumentelor istorice

As dori sa stiu care era regimul monumentelor istorice in Bucuresti in perioada 2004 - 2010.
Intreb acest lucru pentru ca am in fata doua documente:
Primul este o adresa oficiala din 2003, in care se spune ca lista monumentelor istorice in Bucuresti
ramane in vigoare timp de maximum trei ani de la data de 24 iulie 2001, cand a intrat in vigoare legea
422/2001, ceea ce inseamna ca aceasta lista a fost valabila pana la 24 iulie 2004.
Al doilea document este Monitorul Oficial nr. 670 bis/1 oct 2010, care contine un ordin pentru
modificarea Ordinului nr. 2314/2004 privind aprobarea listei monumentelor istorice actualizata.
Intrebarea mea este daca intre iulie 2004, data cand a expirat prima lista, si oct. 2010, data
Monitorului Oficial, a mai existat vreo lista , ce perioada de valabilitate a avut ea si actul normativ
prin care a fost stabilita si facuta publica.
Va multumesc.
Pentru raspuns concret solicitati serviciul specializat din Primaria Generala a Municipiului Bucuresti sa va detalieze si clarifice problema cu care va confruntati,eventual puteti preciza concret imobilul la care faceti vorbire