avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Regimul monumentelor istorice
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Regimul monumentelor istorice

As dori sa stiu care era regimul monumentelor istorice in Bucuresti in perioada 2004 - 2010.
Intreb acest lucru pentru ca am in fata doua documente:
Primul este o adresa oficiala din 2003, in care se spune ca lista monumentelor istorice in Bucuresti
ramane in vigoare timp de maximum trei ani de la data de 24 iulie 2001, cand a intrat in vigoare legea
422/2001, ceea ce inseamna ca aceasta lista a fost valabila pana la 24 iulie 2004.
Al doilea document este Monitorul Oficial nr. 670 bis/1 oct 2010, care contine un ordin pentru
modificarea Ordinului nr. 2314/2004 privind aprobarea listei monumentelor istorice actualizata.
Intrebarea mea este daca intre iulie 2004, data cand a expirat prima lista, si oct. 2010, data
Monitorului Oficial, a mai existat vreo lista , ce perioada de valabilitate a avut ea si actul normativ
prin care a fost stabilita si facuta publica.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:16, 19 Mai 2013
Pentru raspuns concret solicitati serviciul specializat din Primaria Generala a Municipiului Bucuresti sa va detalieze si clarifice problema cu care va confruntati,eventual puteti preciza concret imobilul la care faceti vorbire

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Teren privat - monument istoric cathy1220 cathy1220 Buna ziua, O ruda a mea este proprietarul unui teren pe care se afla o biserica veche declarata monument istoric, terenul a fost cumparat acum vreo 50 ani. ... (vezi toată discuția)
Refuz scutire de impozit cladire monument istoric andrasnak andrasnak Buna ziua ! Am cumparat un apartament intr-o cladire monument istoric. Notarul a specificat in contract, vanzatorul a obtinut negatiile necesare asa ca am ... (vezi toată discuția)
Conditiile incadrarii unui imobil in monument istoric ama ama buna ziua, m-ar interesa in ce situatie un bun imobil poate fi introdus pe lista imobilelor clasificate ca monument istoric. Care sunt criteriile si ... (vezi toată discuția)