Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... conflict de interese?
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

conflict de interese?

O să încerc să prezint scurt situația și întrebarea:
Este vorba de un membru (cu contract pe perioadă nedeterminată) al unei Unități de Implementare a unui Proiect aferent Programului Operațional Sectorial Mediu (deci proiectul este finanțat de Uniunea Europeană). Această unitate de implementare este practic un compartiment în cadrul unui operator regional de apă.
Recent, Operatorul Regional a semnat un contract de asistență pentru acest proiect, cu o companie de consultanță.
Este îngrădit de vreo legislație membrul sus-menționat să-și dea demisia și să lucreze pentru compania de consultanță?
mă poate ajuta cineva cu un răspuns?
Practic el doreste sa treaca de la beneficiarul programului la firma de consultanta? eu asta inteleg...nu cred ca exista incompatibilitate in acest sens.Cel mai corect este sa intrebati AM POS MEDIU, depinde cred, daca a fost inclus in echipa de implementare a proiectului , si pe ce post. Modificarile echipei de implementare stiu ca trebuie notificate autoritatii de management.