Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Fonduri structurale pentru microintreprinderi
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Fonduri structurale pentru microintreprinderi

Cum se pot obtine fonduri structurale pentru microintreprinderi? Ce conditii trebuie indeplinite si cui trebuie sa ma adresez pentru a le obtine?

Va multumesc
Fondurile structurale disponibile IMM-urilor pentru perioada 2007-2013 vor fi alocate in special prin intermediul a trei programe operationale: Programul Operational Sectorial pentru Cresterea Competitivitatii Economice (POS CCE) Programul Operational Regional (POR) si Programul Operational Sectorial pentru Dezvoltarea Resurselor Umane (POS DRU)
POS CCE are peste 2,2 miliarde lei si se adreseaza cu precadere firmelor, orientat spre sustinerea dezvoltarii acestora prin crearea de noi unitati, activitati de cercetare, dezvoltare, inovare, imbunatatirea eficientei energetice, etc.
POR finanteaza cu cca 200 miloane de Euro din care 40,5 milioane pentru Regiunea Sud Vest Oltenia
POS DRU dispune de peste 529 milioane de Euro pentru activitatea de formare profesionala
Parteneriatele au o deosebita importanta in dezvoltarea de proiecte din Fonduri Structurale

Pentru mai multe informatii, puteti accesa urmatoarele link-uri sau citi legislatia respectiva :
1. www.animmc.ro
2. www.minind.ro
3. www.fonduri-ue.ro
4. Programul Operaţional Sectorial "Creşterea Competivităţii Economice" POS-CCE aprobat prin Decizia Comisiei Europene nr. 3472/2007
5. Hotărârea Guvernului nr. 759/2007 privind regulile de eligibilitate a cheltuielilor efectuate în cadrul operaţiunilor finanţate prin programele operaţionale, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I nr.517/01.08.2007
Multumesc mult de tot
Trebuie sa nu aveti datorii fiscale la stat si sa fi avut profit in ultimii doi ani fiscali. Acestea sunt conditiile de baza.