Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita contract imprumut camatari
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita contract imprumut camatari

Buna ziua,
Acum 2 ani am luat cu imprumut niste bani de la o persoana, cu dobanda. Problema e ca nu s-a stipulat dobanda in contractul notarial ci doar suma de restituit(4300 euro in conditiile in care eu am primit 2500 pe care urma sa ii restitui pe parcursul a 3 luni). Nu am reusit sa ii restitui suma in perioada mai sus mentionata, dar ulterior i-am dat in 2 transe aproximativ 4000 de euro(o transa de 2700 euro si una de 6000 de lei), bani pe care nu recunoaste sa ii fi primit... Problema mea consta in faptul ca acum am primit o somatie de executare silita pentru suma de 91000 euro si 12000 lei cheltuieli de executare. Se poate contesta cumva suma de achitat catre creditor? (totusi e de 21 de ori mai mare)... Mai pot dovedi cumva ca eu i-am dat o parte din bani?
Mentionez ca in contractul de imprumut s-a stipulat o dobanda de 2% pe ZI? E legal asa ceva?(stiu ca nu trebuia sa fac semnez un asemenea inscris , dar ...)
Multumesc anticipat
O astfel de dobanda este ilegala. ( camataria este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea ) Faceti contestatie la executare. Daca reusiti sa probati cu martori ca ati facut plata, puteti sa scapati de datorie.

Conform OG 13/2011 Art. 5. - (1) În raporturile juridice care nu decurg din exploatarea unei întreprinderi cu scop lucrativ, în sensul art. 3 alin. (3) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, dobânda nu poate depăşi dobânda legală cu mai mult de 50% pe an.
(2) Orice clauză prin care se încalcă dispoziţiile alin. (1) este nulă de drept. În acest caz, creditorul este decăzut din dreptul de a pretinde dobânda legală
ContSters214341, utilizator