avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 197 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita contract imprumut camatari
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita contract imprumut camatari

Buna ziua,
Acum 2 ani am luat cu imprumut niste bani de la o persoana, cu dobanda. Problema e ca nu s-a stipulat dobanda in contractul notarial ci doar suma de restituit(4300 euro in conditiile in care eu am primit 2500 pe care urma sa ii restitui pe parcursul a 3 luni). Nu am reusit sa ii restitui suma in perioada mai sus mentionata, dar ulterior i-am dat in 2 transe aproximativ 4000 de euro(o transa de 2700 euro si una de 6000 de lei), bani pe care nu recunoaste sa ii fi primit... Problema mea consta in faptul ca acum am primit o somatie de executare silita pentru suma de 91000 euro si 12000 lei cheltuieli de executare. Se poate contesta cumva suma de achitat catre creditor? (totusi e de 21 de ori mai mare)... Mai pot dovedi cumva ca eu i-am dat o parte din bani?
Mentionez ca in contractul de imprumut s-a stipulat o dobanda de 2% pe ZI? E legal asa ceva?(stiu ca nu trebuia sa fac semnez un asemenea inscris , dar ...)
Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 16:38, 22 Mai 2013
O astfel de dobanda este ilegala. ( camataria este infractiune si se pedepseste cu inchisoarea ) Faceti contestatie la executare. Daca reusiti sa probati cu martori ca ati facut plata, puteti sa scapati de datorie.

Conform OG 13/2011 Art. 5. - (1) În raporturile juridice care nu decurg din exploatarea unei întreprinderi cu scop lucrativ, în sensul art. 3 alin. (3) din Legea nr. 287/2009 privind Codul civil, republicată, dobânda nu poate depăşi dobânda legală cu mai mult de 50% pe an.
(2) Orice clauză prin care se încalcă dispoziţiile alin. (1) este nulă de drept. În acest caz, creditorul este decăzut din dreptul de a pretinde dobânda legală
Ultima modificare: Miercuri, 22 Mai 2013
ContSters214341, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executare bibiloi bibiloi mi sa pus oprire pe pensie si mie si sotiei pentru o datorie imprumutata de la o persoana dar azi a venit cineva de la un birou de executare sa faca poze la ... (vezi toată discuția)
Donatie valy2008 valy2008 In urma cu cateva luni,din cauza mai multor neintelegeri ,sotia mea a hotarat sa divorteze de mine. vazand ca nu se schimba mai nimic in tot acest timp am fost ... (vezi toată discuția)
Rugaminte lamurire conventie predare imobil andramihaela666 andramihaela666 Buna ziua ! Am semnat in nov 2017 o conventie la avocat in calitate de proprietar prin care in termen de 3 ani pana la nov 2020 ma oblig sa predau ... (vezi toată discuția)