avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 613 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Reziliere contract Banca pentru Locuinte
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Reziliere contract Banca pentru Locuinte

Buna ziua,

Am incheiat un contract de economisire-creditare in 2011 cu o Banca pt Locuinte.

In mai 2013 nu am primit prima de la stat (25%) nici macar pe 2011.

Pot sa reziliez contractul unilateral in baza legii 193/2000 fara sa platesc comisionul de 1% din suma contractata pentru reziliere?
- comerciantul nu si-a indeplinit obligatiile contractuale;

In contractul cadru pentru BpL scrie ca prima de la stat trebuie virata in termen de 60 de zile (2011 - martie 2012, 2012 - martie 2013).

E legal comisionul de reziliere de 1% din suma contractata (depusa de mine + posibil credit) daca nu optez pentru varianta credit? Corect ar fi comision de reziliere de 1% din suma contractata de depozit daca nu doresc credit.

Contul de economii arata asa:
Suma contractata: 26.500 ron (depozit) + 26.500 ron (credit)
Comision 1% suma contractata deja platit - 530 ron
Depunere 2011 - 4300 ron
Depunere 2012 - 4700 ron
Total depuneri 9000 ron + 3% dobanda banca
Total comisioane 530 ron + 56 comision administrare cont
Suma in cont ~ 8500 ron

Multumesc
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2013
ContSters214341, utilizator
Cel mai recent răspuns: romanik , utilizator 20:11, 25 Mai 2013
Nu puteti sa reziliati fara sa pierdeti.
Acele contracte sunt pur si simplu facute in avantajul lor.
O smecherie foarte dragutza au pus la cale bancile pentru locuinte.
Cat despre plata celor 250 eur, scrie undeva mic, "in limita fondului disponibil alocat de stat" ...sau ceva de genul asta!
Multumesc pentru raspuns.

Am citit contractul inainte de a semna, am inteles toate comisioanele. Mi-am dat seama inca de pe atunci ca o sa pierd la reziliere daca nu trec 5 ani.

Ce nu am in contract si nici nu mi-a spus consilierul la vremea respectiva e ca statul vireaza prima cum vrea. Am aflat asta de pe forumuri sau din stiri. Daca stiam ca un contract de 5 ani se poate transforma din cauza statului in 6-7 ani nu mai semnam asa ceva. E randament mai bun la cont de economii la vedere si comisioane mult mai mici.

Dupa ce reziliez contractul cumva, nu o sa mai lucrez niciodata cu [aceasta banca ] . Din cauza experientelor de genul acesta scade mult increderea si in banci si in stat.
Ultima modificare: Vineri, 24 Mai 2013
ContSters214341, utilizator
Asa este.Statul este cel mai mare hot.Si banca la care aveti incheiat contract si altele de genul acesta(pt. ca banca "dv" nu este singura banca pt. locuinte) nu au primit prima de la Stat 25%,pe tot anul 2011 si nici atat pe 2012.Banca nu are vina.Statul promite si nu acorda.Dupa 5 ani va puteti recupera suma depusa, dobanda si prima care s-a acordat pana la data aceea.Pe urma( dupa ce va scoateti banii) veti putea sa ridicati si prima de la stat care mai trebuie virata.Si chiar si asa tot este mai rentabil 28% decat oricare banca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cont bcr bpl 2010, comision blocat marr marr In iunie 2010 am deschis un cont de economisire/creditare BCR BPL, cu valoare maxima, unde de-a lungul a cinci ani am depus suma maxima de 1000€/an. Mi se ... (vezi toată discuția)
Banca pentru locuinte laurentiuu laurentiuu In anul 2012 an incheiat cu BCR un contract de economisire-creditare , banca pentru locuinte, BPL, timp de 5 ani .Anul acesta , la expirarea contractului, ... (vezi toată discuția)
Sume incasate de banca pusapopescu2013 pusapopescu2013 Din 2008, cand am facut un credit de nevoi personale, pana in 2012 luna august, in contractele mele, apare rubrica \'Comisioane\\", care insumeaza suma de 4300 ... (vezi toată discuția)