Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Sume incasate de banca
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Sume incasate de banca

Din 2008, cand am facut un credit de nevoi personale, pana in 2012 luna august, in contractele mele, apare rubrica 'Comisioane", care insumeaza suma de 4300 de lei. De anul trecut pana in prezent aceasta rubrica "Comisioane" a disparut si nici nu exista alta rubrica in locul ei. Nici o alta suma in plus de dobanda nu a aparut.
Intrebare: ce este oare cu suma aceasta de 4300 incasate pana in 2012 iar de atunci pana in prezent nu s-a mai incasat? Acest comision lunar era de 138.38 lei. Suma asta de 4300 lei nu cumva trebuie sa mi-o dea banca inapoi?
Contractul e ala pe care l-ati semnat cand ati luat creditul, cum au disparut comisioanele din el ?
Cereti in scris explicatii bancii.
gi-jane2, moderator
Puteti face o solicitare scrisa bancii privitor la informarea dvs asupra tuturor sumelor achitate pana in prezent.
Buna ziua.De 2 luni nu am mai platit banca.Dupa cum am mai spus, rata mea este de 450 lei,iar pensia acum pe ianuarie s-a facut 488 lei.Pot sa cer in scris bancii explicatii asupra tuturor comisioanelor din 2008 si pana in luna august 2012, care au fost de 138,38 lei lunar. Suma incasata de Raifeissen Bank este de 7500 lei.Din 2012 pana in 2013 am platit 300 lei numai dobanda. Din octombrie 2013, s-a facut a 3-a restructuraresi rata cu dobanda cu tot este de 450 lei.Acea rubrica de "Comisioane"=138.38 lei, a disparut cu totul. Pot sa cer bancii si recalcularea ratei, conform legii, eu avand 2 banci de plata si pensia de 488 lei? ( art 728 cpc). Va multumesc.