avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... permis de conducere italian suspendat in romania
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

permis de conducere italian suspendat in romania

cetaten roman cu resedinta in italia,permis de conducere italian,judecat si condamnat la 7 luni cu suspendare+permis anulat pt alcool fara victime,fara pagube materiale,permisul pot sa-l iau de la politia romana cu o declaratie ca nu conduc in romania,sau este obligatoriu sa-l trimita in italia?
permisul nu poate fi anulat decat de catre autoritatea emitenta si numai in conditiile in care legislatia rutiera din tara respectiva prevede acest lucru.
permisul se trimite autoritatilor italiene.
sunt in aceiasi situatie daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns mai clar mi sa suspendat permisul luna trecuta pentru alcolemie adica dosar penal 1.80 in sange si mi sa spus de la politie ca permisul va fi anulat dar eu nu am avut niciodata permis in romania permisul lam luat in italia permi profesionist, di asta a-mi castigam salariul sofer , mi-am recunoscut greseala ami pare rau asta este viata merge inainte,, DAR VREAU SA STIU MAI SIGUR DACA PERMISUL SE ANULEAZA DACA NU A FOST LASAT DE AUTRITATILE ROMANE ?? va multumesc frumos pentru raspunsuri !!!
scortanuc a scris:

sunt in aceiasi situatie daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns mai clar mi sa suspendat permisul luna trecuta pentru alcolemie adica dosar penal 1.80 in sange si mi sa spus de la politie ca permisul va fi anulat dar eu nu am avut niciodata permis in romania permisul lam luat in italia permi profesionist, di asta a-mi castigam salariul sofer , mi-am recunoscut greseala ami pare rau asta este viata merge inainte,, DAR VREAU SA STIU MAI SIGUR DACA PERMISUL SE ANULEAZA DACA NU A FOST LASAT DE AUTRITATILE ROMANE ?? va multumesc frumos pentru raspunsuri !!!


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salut, am permis italienesc facut in italia, mi sa suspendat ... Adita777 Adita777 Salut, am permis italienesc facut in Italia, mi sa suspendat pe 2 ani am refuzat sa dau analize pentru alcool, am facut tot ore in folosu comunitati asa au ... (vezi toată discuția)
Retinerea permisului de conducere italian norocel1976 norocel1976 buna am si eu o intrebare ,mi sa luat permisul de conducere italian pe teritoriul romaniei pt alcol 1.60 in sange,am fost judecat si mi sa dat 1 an cu ... (vezi toată discuția)
Permis de conducere preschimbat sergiuconstantin sergiuconstantin Buna seara,am din nou cateva intrebari care ma bantuie:D...fac un mic rezumat,dupa intreb......in 1999 am luat permisul cat.b,inainte de a expira(10 ani ... (vezi toată discuția)