Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie concediu crestere copil - acordare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie concediu crestere copil - acordare

Buna ziua,

In luna iulie 2013 ar trebui sa nasc un bebelus.
Pentru a beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului, stiu ca ar trebui sa am venituri profesionale realizate in ultimele 12 luni sau sa am aflu intr-una din situatiile speciale enumerate in lege.

Situatia mea este urmatoarea:
- iun, iul, aug 2012 - indemnizatie pentru cresterea copilului
- sept - dec 2012 - luni nelucrate, in care nu am depus cerere pentru somaj, DAR as fi indeplinit toate conditiile pentru obtinerea indemnizatiei de somaj
- ian - prezent - angajata

Se poate face ceva pentru a putea beneficia de indemnizatia pentru cresterea copilului?
1. Cele 12 luni eligibile pentru a beneficia de indemnizatie pentru CCC sunt august 2012 - iulie 2013.

2. In aceste l;uni trebuie sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj mindemnizat, indemnizatie CCC, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

3. - Din ce spuneti dvs. reiese ca timp de patru luni (sept.-dec.2012) nu ati avut venituri profesionale si nici nu ati fost intr-o situatie de asimilare cu perioadele de obtinere de venituri.
- Daca tot indeplineati conditiile de ce nu v-ati inregistrat la Agentia de Somaj (v-ar fi prins bine acum)?
- In aceasta situatie nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Veti beneficia insa de alocatia de stat pentru copii.
Multumesc.
Din pacate, a fost o situatie mai delicata care m-a impiedicat sa ma inscriu din timp la somaj.
Desi fara rost, mi se pare absurd ca deoarece am lasat statului banii pe care as fi putut sa ii iau pentru somaj, sa nu pot beneficia de indemnizatie CIC. Normal ar fi fost doar sa dovedesc ca as fi fost eligibila pentru acordare somaj.

PS - Sotul realizeaza venituri din salarii + PFA. Daca obtine venituri pe PFA, nu poate intra in CIC, asa este?
stngraluca, utilizator
1. - Sotul poate beneficia de indemnizatie pentru CCC in aceleasi conditii ca si dvs.
- In calculul indemnizatiei pentru CCC se iau toate veniturile nete, inclusiv din activitatea de PFA.

2. Pe perioada cat beneficiaza de indemnizatie pentru CCC trebuie sa suspende contractul individual de munca (CIM) si activitatea de PFA.

3. - Dar sotul dvs. poate beneficia direct (fara sa intre in CCC) de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana implineste copilul 2 ani.
- Adica primeste salariu pentru munca depusa, are venituri si ca PFA si mai primeste de la stat inca 500 lei lunar.

Daca eu efectuez concediul de maternitate (126 de zile), la terminarea acestei perioade sotul poate solicita direct stimulentul de insertie
1. Sotul poate beneficia direct de stimulent de insertie, fara sa mai intre in concediu de crestere copil (CCC), imediat ce inceteaza concediul de maternitate al dvs. (sarcina si lauzie).

2. - De la Primarie luati lista cu actele necesare pentru stimulentul de insertie.
- Tot la Primarie veti depune cererea pentru stimulentul de insertie si actele necesare.