Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am dreptul la somaj?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am dreptul la somaj?

Buna seara, am o dilema, as vrea sa stiu,daca am dreptul la somaj?
-din 08.03.2011 - 07.03.2012 am fost in somaj
-Am gasit un nou loc de munca, dar din pacate m-au angajat cu acte doar in 03.09.2012.
-Deci acum in 03.09.2013 o sa am 12 luni stagiu de cotizare consecutiv, doar ca daca fac calcul inapoi, inca nu am 24 de luni...sau poate sunt confuza si nu inteleg bine....
- O sa am dreptul de un nou somaj dupa 03.09.2013?

Este foarte important , va rog ajutati-ma...multumesc anticipat!
Pentru a putea beneficia de indemnizatia de somaj este necesar sa indepliniti cumulativ 2 conditii:Contractul individual de munca sa inceteze din motive neimputabile dv(nu prin demisie /acordul partilor) si sa aveti stagiu de cotizare 12 luni in ultimele 24.
Dvs veti avea, la 03.09.2013, 12 luni de cotizare, ca urmare veti putea beneficia din nou de somaj.:)
Legea (L76/2002), spune stagiu de cotizare 12 luni in ultimele 24, nu 24 de luni cotizare, continue.Aici cred ca era dilema dvs..:)
Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :
Legea nr.76/2002 :
Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.

Art. 17

(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....

Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a) incetarea raportului de munca în temeiul art. 56 lit. b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
b) incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care va dau posibilitatea sa beneficiati de somaj.

De asemenea, la stabilirea stagiului minim de cotizare de 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii, prevăzut la art. 34 alin. (1) lit. a), nu se iau în considerare perioadele care reprezintă stagiu de cotizare utilizate pentru stabilirea şi acordarea anterioară a unui drept la indemnizaţie de şomaj.

In speta, dupa data de 03.09.2013 puteti sa beneficiati din nou de indemnizatia de somaj.
Va multumesc foarte mult !!!