Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Cum recuperez dobanda pentru taxa auto?
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Cum recuperez dobanda pentru taxa auto?

Am introdus in instanta o actiune pentru recuperarea taxei auto asa cum a fost stabilita prin OUG 50/2008 si s-a pronuntat o hotarare definitiva si irevocabila care obliga paratii la plata sumei reprezentand taxa de poluare.
Desi in actiune am solicitat si plata dobanzii de la data achitarii taxei si pana la restituirea efectiva, acest capat de cerere a fost respins ca neintemeiat intrucat nu am solicitat acesta dobanda in cererea depusa la Finante.
Cum pot recupera in acest moment dobanda aferenta taxei platite , tinand cont si de hotararea CJUE, adica asa cum o solicitasem si eu initial?
Va multumesc anticipat.
trebuie sa faceti o actiune separata, in care sa cereti numai dobanda din momentul in care ati platit taxa.
Va multumesc.