avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata (II)
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata (II)

Tatal meu este nascut la data de 30.09.1954. A inceput activitatea in campul muncii in sept. 1971 fara intrerupere.Poate iesi la pensie anticipata?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 17:23, 27 Mai 2013
1. Varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. - Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aiba un stagiu de cotizare de 43 de ani.
- Din ce spuneti dvs. ar avea deocamdata 42 de ani.

Conditia de stagiu pentru pensie anticipata este de 43 de ani,fara stagiu asimilat.

Legea 263/2010

ART. 49

(1) In sistemul public de pensii se asimileaza stagiului de cotizare si perioadele necontributive, denumite in continuare perioade asimilate, in care asiguratul:

a) a beneficiat de pensie de invaliditate;

b) a urmat cursurile de zi ale invatamantului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normala a studiilor respective, cu conditia absolvirii acestora cu diploma;



c) a satisfacut serviciul militar ca militar in termen sau militar cu termen redus, pe durata legal stabilita, a fost concentrat, mobilizat sau in prizonierat;

g) a fost elev al unei scoli militare/scoli de agenti de politie sau student al unei institutii de invatamant din sistemul de aparare nationala, ordine publica si siguranta nationala pentru formarea cadrelor militare, politistilor si functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciare, cu exceptia liceului militar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata nina_69 nina_69 buna ziua , la data de 01.10.2014 implinesc varsta de 62 ani si 9 luni si am o vechime in munca de 43 ani fara armata . As dori sa stiu daca ma incadrez la ... (vezi toată discuția)
Pensionare garofina garofina Barbat nascut pe data de 23.05.1950,salariat din mai 1969.Va rog sa-mi spuneti in ce conditii m-as putea pensiona.Va multumesc . (vezi toată discuția)
Data cand ma pot pensiona anticipat. NichitusGelu NichitusGelu Data nasterii 04.04.1959 Incadrat 24.04.1980 - 01.11.2010. intreruperi 7 luni si 15 zile (vezi toată discuția)