avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 397 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Taxat pausal la gaze desi aveam contor de gaze
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Taxat pausal la gaze desi aveam contor de gaze

Buna ziua,

In 2004, mi-am montat contor separat la gaze pentru aragaz, insa asociatia de proprietari a continuat sa ma taxeze la consumul de gaze in regim pausal in continuare. In 2012, am demarat actele pentru montarea contoarului de gaz si pentru centrala, moment in care am sesizat si greseala aparuta cand am vazut ca in continuare apar la cheltuieli pe persoana cu consumul de gaze la pausal. Am sesizat asociatia, si am cerut recalcularea cheltuielilor pe persoana din anul 2004. Fara sa imi calculeze nimic doamna administrator mi-a scazut de la intretinere suma de 1000 ron, ramanand cu o restanta de 130 ron , insa intre timp administratora asociatiei care a fost data afara din cauza "furturilor dovedite" si de alti locatari a decedat. Am revenit la asociatie dupa ce a fost angajata o alta doamna administrator, careia I-am expus problema insa mi-a replicat cu nonsalanta ca nu poate face nimic. Ce este de facut in acest caz, cum ar trebui sa procedez, pentru ca am refuzat sa platesc suma ce mi-a ramas restanta, insa acum am primit o notificare din partea asociatiei cum ca daca nu platesc suma restanta ramasa (s-a adunat suma de 245 ron) asociatia isi rezerva dreptul sa ma dea in judecata. Insa cu banii platiti de mine cum ramane??? E legal sa mi se scada suma de 1000 ron fara nici o dovada ????
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 21:11, 28 Mai 2013
1-Pentru sumele mai vechi de 3 ani a intervenit termenul general de prescriptie,respectiv nu mai detineti temei legal sa le solicitati
2-Clarificarea situatiei dvs o puteti realiza prin solicitare oficiala adresata presedintelui de asociatie in temeiul disp art 10 din L nr 230/2007
Eventual,in temeiul disp art 12 a c si d din HG nr 1588/2007 puteti formula contestatie la lista de plata in termen de 10 zile de la afisarea acesteia
Presedintele de asociatie detine obligatia sa raspunda la contestatie in termen de 7 zile

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata gaze la pausal mary_c mary_c Buna ziua. Locuiesc intr-o scara de bloc cu 12 apartamente. Detin singurul apartament care are montata o centrala termica. Platesc gazul prin intermediul ... (vezi toată discuția)
Asociatie de proprietari - probleme cu administratorul dezdemona_dezy dezdemona_dezy buna seara as dori sa ma ajutati cu un raspuns intrucat problema care o am se confrunta cred majoritatea oamenilor locuiesc in constanta sunt pensionara cu o ... (vezi toată discuția)
Restanta intretinere Ciprian001 Ciprian001 Buna ziua, Am cumparat un apartament in Dec. 2013, pentru care am primit o chitanta semnata de administrator si presedintele asociatiei de locatari cum ca nu ... (vezi toată discuția)