Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Asociere obligatorie?
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Asociere obligatorie?

La art. 20 din Declaratia universala a drepturilor omului este prevazut:
1. Orice persoana are dreptul la libertatea de întrunire si de asociere pasnica.
2. Nimeni nu poate fi silit sa faca parte dintr-o asociatie.

Cum poate fi interpretat acest articol cand printr-un act normativ (ordin al ministrului) sau prin introducerea unor articole si definitii in textul unei legi, practicarea unui hobby este conditionata de apartenenta la o asociatie?
Exemplu: pentru a practica pescuitul recreativ/sportiv in scop de agrement o persoana are nevoie de permisul de pescuit recreativ/sportiv. Acest permis este prevazut a se elibera prin asociatiile de pescari sportivi. Problema intervine cand in textul de lege se da definitia pescarului sportiv:\"pescar sportiv = persoana fizica detinatoare a unui permis de pescuit recreativ sportiv eliberat de o asociatie de pescari sportivi si atestat de aceasta\" iar in ordinul ministrului privind conditiile de practicare a pescuitului recreativ/sportiv se specifica:\" Art.6 - Calitatea de pescar sportiv este atestata de apartenenta la asociatiile de pescari sportivi/ cluburile de pescuit sportiv si federatiile legal constituite\"!
Mentionez ca este vorba de practicarea pescuitului recreativ/sportiv pe apele apartinand domeniului public!
Cu speranta ca m-am facut inteles, multumesc anticipat! Daca nu, va rog solicitati detalii.

A fi silit sa faci parte dintr-o asociatie = a fi inclus fortat intr-o asociere fara nici un fel de drept de optiune.
Asadar daca erati obligat sa deveniti pescar si fortat sa va asociati exista in mod evident o incalcare. Insa dumneavoastra aveti dreptul de a opta intre a deveni pescar sau a nu face acest lucru. In prima ipoteza statul poate sa reglementeze exercitarea acestei ocupatii in sensul ca se poate practica doar in sistem organizat, respectiv in asociatii.
Ganditi-va ca nimeni nu m-a fortat sa devin avocat, insa daca am ales acest lucru atunci trebuie sa o fac in cadrul organizat al asocierii avocatilor in barouri. La fel medicii, notarii, etc. Rationamentul este acelasi si in cazul pescarilor sau vanatorilor.
Daca cititi si art 29 Nr. 2 din Declaratie veti vedea ca orice drepturi pot fi ingradite!