avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 641 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Garant ipotecar - codebitor solidar
Discuție deschisă în Executare silită

Garant ipotecar - codebitor solidar

Buna ziua,

Speta pe care doresc sa o expun s-a mai dezbatut deja, dar nu am gasit un raspuns 100% sigur.
Asadar,
Am contractat un credit de tip punte in anul 2006, in valoare de aprox. 200.000 eur. Acest credit a fost garantat cu doua imobile, una proprietatea parintilor, iar cea de-a doua proprietatea unui prieten. In contractul de credit, cat si in actele aditionale ulterioare (creditul a fost prelungit cu 12 luni in 2011, respectiv cu inca 12 luni in 2012) eu am calitatea de imprumutat, si fidejusor, iar prietenul meu si parintii calitatea de garanti ipotecari. In contractele de ipoteca insa este un paragraf in care garantii ipotecarii accepta calitatea de codebitor solidar cu imprumutatul, renuntand la beneficiile diviziunii, discutiunii, etc.
La data contractarii creditului cat si la data actelor aditionale, nu ne-a informat nimeni ca in cazul garantilor ipotecari, raspunderea este solidara, respectiv raspundere personala cu toate bunurile.
A inceput executarea silita, iar executorul judecatoresc a declarat ca ii va urmari personal pe garantii ipotecari, datorita acelei clauze din contractul de ipoteca.

Ideea este urmatoarea: in cazul in care banca nu isi recupereaza intergral debitul prin vanzarea celor doua imobile, se poate indrepta impotriva garantilor ipotecari?
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2013
seba1978, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters214341 , utilizator 08:48, 4 Iunie 2013
Cititi ce scrie in contract.
Nu conteaza ca nu ati fost informati.
Se presupune ca oamenii cunosc legea.
Cine nu cunoaste legea are dreptul de a consulta avocatii pentru a se informa.
Am citit foarte bine ce scrie in contract / contracte.
De aceea am deschis acest subiect...
Am nevoie de o opinie avizata.
Garantii vor fi si ei executati pana la recuperarea intregii datorii.
Nu inteleg de ce nu ati consultat avocat mai inainte.
Ati facut un credit care probabil nici mostenitorii dvs. nu il va putea achita avand in vedere dobanzile...
Executorul greseste. Garantii ipotecari raspund doar cu bunul imobil, ei nu au o garantie personala ci una reala, imobiliara.
Clauza cu renuntarea la beneficiu de diviziune si discutiune nu reprezinta contract de fidejusiune . E o clauza idioata, pastrata de banci, din mosi stramosi in contracte. Conform legii, garantul ipotecar nu are beneficiul divizunii si discutiunii, deci nu are la ce sa renunte.
Faceti contestatie la executare daca va executa in calitate de garant ipotecar, pe alte bunuri decat imobilul ipotecat.
Ultima modificare: Joi, 30 Mai 2013
ContSters214341, utilizator
Pana la urma care e varianta corecta?

Multumesc mult.

avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Garantii vor fi si ei executati pana la recuperarea intregii datorii.
Nu inteleg de ce nu ati consultat avocat mai inainte.
Ati facut un credit care probabil nici mostenitorii dvs. nu il va putea achita avand in vedere dobanzile...


Alte discuții în legătură

Instrainare imobil in timpul executarii altui imobil ContSters194995 ContSters194995 Buna ziua, Daca o persoana este garant ipotecar intrat la executare si mai are alte imobile pe numele lui, poate sa instraineze acele imobile in timpul sau ... (vezi toată discuția)
Garantul ipotecar raspunde cu bunurile sale? Nicoleta Popescu Nicoleta Popescu Buna ziua am girat casa pentru firma fratelui meu firma a dat faliment,am fost contctact de catre banca in vedere solutionarii ceditului respectiv si m-au ... (vezi toată discuția)
Executare silita garant ipotecar rads rads Buna Seara, am si eu o intrebare in privinta unei executari silite in care eu am calitatea doar de garant ipotecar. Speta este in felul urmator: fratele meu ... (vezi toată discuția)