Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contabilitate ong
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contabilitate ong

Bună seara!

Aş dori nişte informaţii în legătură cu statutul unui ONG.

- în ce situaţie se poate spune că un ONG are activitate economică sau financiară ?
(ex. Dacă primeşte sponsorizări şi face donaţii – se poate declara că are activitate ?)
- care sunt activităţile cu detinaţie specială ?
- dacă are proiecte din mai multe domenii diferite de activitate , ce opţiune se allege la cod CAEN în bilanţ? Se pot pune mai multe opţiuni?
activitate economică sau financiară ?
activitate financiara au toate ONG-urilor, activitate comerciala au cele care vand-cumpara bunuri sau servicii, sau, inchiriaza spatii, etc, adica fac activitati lucrative.
Dacă primeşte sponsorizări şi face donaţii – se poate declara că are activitate ? Are activitate, dar nu lucrativa !
ONG-urile nu au nimic a face cu CAEN, nu functioneaza dupa legile comerciale, ci dupa cele non-lucrative.
Credem ca aveti nevoie de consultanta juridica si financiar/contabila.
Un ONG prin natura sa nu poate desfasura activitati economice, comerciale, deci aducatoare de profit. Sumele de bani care le primeste sub forma de donatii sau sponsorizari, sau alte asemenea forme, nu inseaman ca are activitate economica., ele sunt folosite, destinate atingerii sau realizarii scopului poentru care a fost infiintat. Dar un ONG poate infiinta societati comerciale, care sa desfasoare activitati aducatoare de profit, insa acest profit nu poate fi folosit decit exclusiv pentru finantarea activiatilor din obiectul de activitate al ONG.
Un ONG poate desfasura activitate economica aducatoare de profit.Profitul va fi folosit tocmai in scopul pentru care a fost infiintat ONG-ul.CAPITOLUL VII
Veniturile

Art. 46. - (1) Veniturile asociaţiilor sau federaţiilor provin din:

a) cotizaţiile membrilor;
b) dobânzile şi dividendele rezultate din plasarea sumelor disponibile, în condiţii legale;
c) dividendele societăţilor comerciale înfiinţate de asociaţii sau de federaţii;
d) venituri realizate din activităţi economice directe; e) donaţii, sponsorizări sau legate;
f) resurse obţinute de la bugetul de stat şi/sau de la bugetele locale;
g) alte venituri prevăzute de lege.
(2) Veniturile fundaţiilor sunt cele prevăzute la alin. (1) lit. b)-g).

Art. 47. - Asociaţiile şi fundaţiile pot înfiinţa societăţi comerciale. Dividendele obţinute de asociaţii şi fundaţii din activităţile acestor societăţi comerciale, dacă nu se reinvestesc în aceleaşi societăţi comerciale, se folosesc obligatoriu pentru realizarea scopului asociaţiei sau fundaţiei.

Art. 48. - Asociaţiile şi fundaţiile pot desfăşura orice alte activităţi economice directe, dacă acestea au caracter accesoriu şi sunt în strânsă legătură cu scopul principal al persoanei juridice.

Vad ca o luam de la capat cu discutia asta!
Smart Contab Expert S.R.L., Contabil
O Asociatie poate desfasura orice fel de activitati economice pentru autofinantare?Ma refer la vinzari rechizite, consumabile, etc. Precizez ca e vorba de o Asociatie pentru persoane cu handicap.
Ce inseammna activitati economice directe cu caracter accesoriu?
Poate desfasura activitati economice in scopul finantarii, inclusiv vanzari de bunuri.