Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... CEDO
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

CEDO

Pentru a te adresa la CEDO trebuiesc anumite formulare? de unde se pot obtine acestea? Va multumesc!
va rog studiati situl asta - [ link extern ]
wap54 a scris:

Pentru a te adresa la CEDO trebuiesc anumite formulare? de unde se pot obtine acestea? Va multumesc!

În ceea ce priveşte cererile de sesizare a Curţii, acestea trebuie să îndeplinească o serie de condiţii prevăzute de art.35 din Convenţie. Condiţiile ce trebuie îndeplinite de petiţionari se pot împărţi în două mari categorii:
• condiţii generale ce trebuie îndeplinite de toţi petiţionarii;
• condiţii speciale ce privesc o anumită categorie de petiţionari – stat sau parte individuală.

Condiţiile generale sunt prevăzute de art 35 din Convenţie, şi anume:
1. epuizarea tuturor căilor de recurs interne
2. scurgerea unui termen de 6 luni de la rămânerea definitivă a deciziei interne.
3. cererea să nu fie anonimă
4. cererea să nu fie esenţial aceeaşi cu o cerere anterior examinată de Curte
5. cererea să nu fi fost supusă examinării unei alte instanţe internaţionale, dacă nu conţine fapte noi.
6. cererea să nu fie incompatibilă cu prevederile Convenţiei sau dacă este vădit nefondată sau abuzivă.

Condiţiile speciale ce trebuie îndeplinite de o cerere individuală sunt:
1. numele, data naşterii, naţionalitatea, sexul, profesia şi adresa petentului;
2. numele, profesia şi adresa reprezentantului, dacă este cazul;
3. partea sau părţile contractante împotriva cărora este îndreptată petiţia;
4. expunerea succintă a faptelor;
5. expunere succintă a violării normelor Convenţiei şi a argumentelor pertinente;
6. obiectul petiţiei ca şi descrierea cererii unei satisfacţii echitabile;
7. copii ale tuturor documentelor, a deciziilor ce privesc obiectul petiţiei.

In sectiunea Documente Utile gasiti un model de plangere individuala adresata CEDO
www.avocatnet.ro/content/con...