Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general borderou de achizitii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

borderou de achizitii

Buna ziua,
Cred ca s-a mai discutat despre borderourile de achizitie. ..Eu totusi nu am vazut nici o concluzie asupra subiectului. As vrea sa stiu daca aceste borderouri pot fi considerate acte justificative pentru inregistrarea in contabilitate a intrarilor de marfuri achizitionate de pe piata libera(targuri, piete, talcioc). Dupa cum arata un borderou de achizitii pe care l-am vazut eu pe site-uri, acestea pot fi folosite in cazul aprov. de la pers. fizice. Daca se folosesc, este obligatoriu sa se treaca numele pers. de la care ai cumparat?Cine poate sa-mi dea lamuriri complete, va rog?!Multumesc anticipat.
Numele si CNP-ul.
aura.radulescu a scris:

Buna ziua,
Cred ca s-a mai discutat despre borderourile de achizitie. ..Eu totusi nu am vazut nici o concluzie asupra subiectului. As vrea sa stiu daca aceste borderouri pot fi considerate acte justificative pentru inregistrarea in contabilitate a intrarilor de marfuri achizitionate de pe piata libera(targuri, piete, talcioc). Dupa cum arata un borderou de achizitii pe care l-am vazut eu pe site-uri, acestea pot fi folosite in cazul aprov. de la pers. fizice. Daca se folosesc, este obligatoriu sa se treaca numele pers. de la care ai cumparat?Cine poate sa-mi dea lamuriri complete, va rog?!Multumesc anticipat.

Daca ai citi mai aten, te vei lamurii.

. Serveşte ca:

- document de înregistrare în gestiune a bunurilor cumpărate de la persoane fizice;
- document justificativ de înregistrare în evidenţa contabilă în partidă simplă a valorii bunurilor cumpărate;
- document pentru justificarea sumelor primite ca avans (spre decontare) pentru achiziţii sau pentru decontarea sumelor plătite pentru achiziţii.

2. Se întocmeşte în două exemplare pentru aprovizionările cu bunuri de pe piaţa ţărănească, de la producătorii individuali sau de la alte persoane fizice, în momentul achiziţiei.

ContSters42967, utilizator
Multumesc.Am vazut ca sunt 2 tipuri de borderouri: unul in care, printre altele este trecut si numele producatorului-pentru achiz. de la producatori individuali-prod. alimentare,cred), si altul in cared nu este trecuta rubrica cu numele si prenumele producatorului.Toti care vand in piete sunt cu buletinele la ei?
aura.radulescu a scris:

.Toti care vand in piete sunt cu buletinele la ei?

Din cate stiu eu, buletinul trebuie sa-l ai la tine tot timpul. :D
ContSters42967, utilizator
Deci, daca nu ai numele si CNP-ul persoanei de la care ai cumparat ...ce ai cumparat, boderoul de achizitii nu face doi bani...nu se poate inregistra in contabilitate?!X-(