Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Revanzare produse achizionate prin licitatii ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Revanzare produse achizionate prin licitatii electronice

Un SRL sau o PFA poate pune in vanzare obiecte achizitionate prin licitatii pe diverse site-uri de acest gen (gen Ebay)? Sau obiecte colectate/cumparare de la diverse persoane fizice din tara si/sau strainanate? Domeniul de activitate ar fi de comercializare a mobilierului si al altor produse second-hand?
Daca raspunsul este da, in baza caror acte se poate face receptia marfii?
ncris78 a scris:

Un SRL sau o PFA poate pune in vanzare obiecte achizitionate prin licitatii pe diverse site-uri de acest gen (gen Ebay)? Sau obiecte colectate/cumparare de la diverse persoane fizice din tara si/sau strainanate? Domeniul de activitate ar fi de comercializare a mobilierului si al altor produse second-hand?
Daca raspunsul este da, in baza caror acte se poate face receptia marfii?

Da, poate, in baza contract de vanzare-cumparare (alt document eliberat de ebay) si nota receptie. La TVA aplicati ART. 152^2 din Codul fiscal- Regimuri speciale pentru bunurile second-hand, opere de artă, obiecte de colecţie şi antichităţi.

Domeniul de activitate e comertul cu amanuntul/ridicata a produselor vandute.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Se poate face borderou de achizitii, de exemplu? Si, in baza acestuia, NIR?
Pentru SRL sau PFA este mai convenabil sa se inregistreze ca neplatitoare de TVA?
ncris78 a scris:

Se poate face borderou de achizitii, de exemplu? Si, in baza acestuia, NIR?
Pentru SRL sau PFA este mai convenabil sa se inregistreze ca neplatitoare de TVA?

Deci NIR trebuie in orice caz, pt ca acesta:

Serveşte ca:
- document pentru recepţia bunurilor aprovizionate;
- document justificativ pentru încărcare în gestiune;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate.

Se poate folosi si borderou achizitie pt ca in Ordin 3512/2008 se precizeaza ca:

1. Serveşte ca:
- document de înregistrare în gestiune a bunurilor cumpărate;
- document justificativ de înregistrare în contabilitate a valorii bunurilor cumpărate;
- document pentru justificarea sumelor primite ca avans spre decontare pentru achiziţii sau pentru decontarea sumelor plătite pentru achiziţii.
2. Se întocmeşte în două exemplare de către persoana care efectuează aprovizionarea cu bunuri de pe piaţa ţărănească, de la producătorii individuali sau de la alte persoane fizice, în momentul achiziţiei.

Borderoou de achizitie (14-4-13) nu mai trebuie semnat si de vanzator ci doar de achizitor+gestionar.

Ordin 3512/2008 precizeaza ca :

4. Documentele justificative provenite din tranzacţii/operaţiuni de cumpărare a unor bunuri de la persoane fizice, pe bază de borderouri de achiziţii, pot fi înregistrate în contabilitate numai în cazul în care se face dovada intrării în gestiune a bunurilor respective.
Adica NIR.

Legat de inregistrarea in scopuri de TVA e mai bine sa nu va inregistrati in scopuri de TVA pana la depasirea plafonului.