avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 766 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiilor

Buna ziua, sunt angajata la o firma care aproape este in faliment,are datorii mari la finante etc.Acum am aflat ca sunt gravida.Intrebarea mea este daca nu s-au platit contriibutiile la Casa de Pensii, asig...etc.Eu voi lua maternitate?Ce am de facut,unde sa merg sa ma interesez?Daca nu sunt platite ce ma fac?Pot sa imi platesc eu?Va rog ajutati-ma
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:12, 26 Septembrie 2013
1. Pentru a beneficia de indemnizatie pentru concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) trebuie ca angajatorul sa fi platit cota de contribuţie pentru concedii şi indemnizaţii de 0,85% aplicata la fondul de salarii.

2. - Pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta plata contributiilor nu este o conditie.
- Conditia este ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) sa aveti venituri din salarii sau perioade asimilate (concedii medicale, concediu de maternitate etc.).



Deci in situatia asta, eu ce pot sa fac ca sa primesc totusi prenatalul?Cu ce sunt eu de vina ca si angajata ca angajatorul meu nu a platit contributiile?Nu pot sa imi bag prenatal sa inteleg?O sa stau in continuare angajata pana ce nasc sau cum?
1. Dvs. nu aveti nici o vina dar asta este legea.

2. Va interesati la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate daca a platit contributia pentru sanatate.
In cazul in care nu s-a platit contributia pt sanatate,sa inteleg ca nu voi primi bani pt zilele de pre si post-natal(126 zile), dar ca voi primi indemnizatia de CCC 2 ani,nu?
1. Nu este vorba de contributia la sanatate ci de cota de contributie de 0,85% pentru concedii si indemnizatii din care se platesc toate conecdiile medicale.

2. In aceasta situatie nu veti beneficia de indemnizatie pentru concediu de maternitate dar veti beneficia de indemnizatie pentru CCC.

Alte discuții în legătură

Primirea indemnizatiei pentru cresterea copilului este conditionata de plata cotei de contributie de 0,85% la cass? Simona_Mereu Simona_Mereu Sunt PFA din noiembrie 2012 si am platit pana acum impozitul pe venit si cotizatia CASS stabilite prin deciziile emise de la Finante. Acum sunt gravida in 36 ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil pfa lorei lorei BUNA ZIUA! Am si eu cateva nelamuriri, daca puteti va rog sa ma ajutati. Sunt PFA si vreau sa ma informez in ce conditii o sa primesc indemnizatia de ... (vezi toată discuția)
Concediu de crestere copil- pfa traducator autorizat Ionela132 Ionela132 Buna ziua, Am un PFA ca traducator autorizat, mi-am inceput activitatea pe 1 Noiembrie 2013, si mi-am platit toate contributiile, insemmnand casa de pensii, ... (vezi toată discuția)