Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata contributiilor
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata contributiilor

Buna ziua, sunt angajata la o firma care aproape este in faliment,are datorii mari la finante etc.Acum am aflat ca sunt gravida.Intrebarea mea este daca nu s-au platit contriibutiile la Casa de Pensii, asig...etc.Eu voi lua maternitate?Ce am de facut,unde sa merg sa ma interesez?Daca nu sunt platite ce ma fac?Pot sa imi platesc eu?Va rog ajutati-ma
1. Stagiul de cotizare la pensie este format din perioadele in care ati DATORAT contributia la pensie nu perioadele in care ati platit contributia.

2. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 3
(1) In intelesul prezentei legi, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
p) stagiu de cotizare — perioada de timp pentru care s-au datorat contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii, precum si cea pentru care asiguratii cu declaratie individuala de asigurare sau contract de asigurare sociala au datorat si platit contributii de asigurari sociale la sistemul public de pensii;

Art. 19
(1) Constituie stagiu de cotizare perioadele de timp pentru care asiguratii datoreaza si/sau platesc contributii de asigurari sociale in sistemul public de pensii din Romania, precum si in alte tari, in conditiile stabilite prin acordurile sau conventiile internationale la care Romania este parte.

3. Cei de la Primarie nu cunosc prevederile legale de mai sus.

4. In raspunsul meu anterior v-am recomandat sa va adresati si AJPIS (o puteti face si pe e-mail).