Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Contributii pentru venitul din contract de mandat
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Contributii pentru venitul din contract de mandat

Va rog sa imi spuneti pentru persoanlele angajate pe baza contractului de mandat in cadrul unei asociatii de proprietari ce contributii se platesc si unde se completeaza in declaratia 112 ?
Persoanele angajate pe baza de Contract de mandat, Presedinte, Cenzor, membri Comitetului executiv, pot fi remunerati si se incadreaza conform Codului fiscal, la venituri asimilate salariilor. Deci in D112, in Anexa. 1.2 - Asigurati , SECTIUNEA A, la primul punct : 1. Tip asigurat dpdv contract de munca ( alegeti : punctul 4 - Cenzori , membrii consiliului de administratie.) Retinerile sunt urmatoarele : CAS( pensie) asigurat - 10,5 % ; CASS(sanatate) asigurat 5,5%: CAS angajator - 20,8%; CASS angajator - 5,2%; Impozit angajat 16%. ATAT!