avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 243 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Titlu executoriu si poprire
Discuție deschisă în Executare silită

Titlu executoriu si poprire

În data de 12.02.2013 am primit de la Direcţia Generală Finanţe Publice- Prahova, Administratia Finantelor Publice a Comunei Brazi doua decizii de plată nr.6594 din 01.07.2012 cu suma de 900 lei si respectiv 295133490287 din 31.12.2012 au fost trimise in data de 06.02.2013 si 07.02.2013 cu suma de 63 lei.Deoarece in aceste decizii de impunere nu se explica concret de unde provin sumele respective am depus o CONTESTATIE la Administratia Finantelor Publice Brazi cu nr.9614/ 20.02.2013. Pentru aceasta contestatie nu am primit raspuns in termenul legal de 30 zile, dar in data de 09.04 2013 primesc atat o somatie de plata cu nr. 295130023255797/27.03.2013 pentru suma de 1 leu cat şi un titlu executoriu 295130014275652/27.03.2013 pentru aceeaşi sumă, dar si o instiintare de poprire cu nr.1021866/01.04.2013 pentru suma de 831 lei.Aceste sume vin din anul 2001-2003 cand am avut autorizatie de meserie, si ar reprezenta CASS neachitat la data respectiva,am mers la Directia de Sanatate si am constatat ca acolo sunt 2 titluri executorii unul din 2006 si altul din 2008 dar pe care eu nu le-am primit(cum se poate dovedi ca le-am primit????)daca eu nu le am si ce sa fac in situatia de fata.
Buna ziua,

Dumneavoastra nu trebuie sa dovediti ca nu le-ati primit, ci ei ca vi le-au trimis si au si confirmarea ca dumneavoastra le-ati primit.
Pe de alta parte, daca datorati aceste contributii nu era necesar sa va informeze ANAF, ci trebuia sa stiti dumneavoastra ca aveti aceasta datorie fiscala.
Dar, fiind vorba despre creante din 2001- 2003, acestea ar intra in prescriptie daca indeplinesc conditiile.
Vedeti mai jos extras din Codul de procedura fiscala.

CAP. 7 Prescripţia dreptului de a cere executarea silită şi a dreptului de a cere compensarea sau restituirea


Art. 131 Începerea termenului de prescripţie

(1) Dreptul de a cere executarea silită a creanţelor fiscale se prescrie în termen de 5 ani de la data de 1 ianuarie a anului următor celui în care a luat naştere acest drept.

(2) Termenul de prescripţie prevăzut la alin. (1) se aplică şi creanţelor provenind din amenzi contravenţionale.

Art. 132 Suspendarea termenului de prescripţie

Termenul de prescripţie prevăzut la art. 131 se suspendă:

a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru suspendarea termenului de prescripţie a dreptului la acţiune;

b) în cazurile şi în condiţiile în care suspendarea executării este prevăzută de lege ori a fost dispusă de instanţa judecătorească sau de alt organ competent, potrivit legii;

c) pe perioada valabilităţii înlesnirii acordate potrivit legii;

d) cât timp debitorul îşi sustrage veniturile şi bunurile de la executarea silită;

e) în alte cazuri prevăzute de lege.

Art. 133 Întreruperea termenului de prescripţie

Termenul de prescripţie prevăzut la art. 131 se întrerupe:

a) în cazurile şi în condiţiile stabilite de lege pentru întreruperea termenului de prescripţie a dreptului la acţiune;

b) pe data îndeplinirii de către debitor, înainte de începerea executării silite sau în cursul acesteia, a unui act voluntar de plată a obligaţiei prevăzute în titlul executoriu ori a recunoaşterii în orice alt mod a datoriei;

c) pe data îndeplinirii, în cursul executării silite, a unui act de executare silită;

d) în alte cazuri prevăzute de lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu executoriu dupa 13 ani? marynuksavu marynuksavu În data de 12.02.2013 am primit de la Direcţia Generală Finanţe Publice- Prahova, Administratia Finantelor Publice a Comunei Brazi doua decizii de ... (vezi toată discuția)
Prescriere datorie anaf herminast herminast Ce este de facut cu o datorie la organul fiscal, ramasita de impozit pe venit sau ceva de genul, care se regasesc in contul unui contribuabil, pentru care nu a ... (vezi toată discuția)
Amenzile de circulatie silvia159 silvia159 Intrebare despre amenzile poliţiştilor. Locale, rutiere Sunt diferenţe între ele ? Amenzile de circulatie si cele rutiere în ce condiţii se prescriu. ... (vezi toată discuția)