avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 715 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte


Daca tata detine o casa din prima casatorie, mama mea decedand ,iar eu nu am deschis o succesiune in privinta mostenirii, tatal meu s-a racasatorit . Daca decedeaza tatal meu, sotia lui are vrun drept la casa construita de tata si mama mea ? Eu ce drepturi am?
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 18:10, 6 Iunie 2013
Dvs va mosteniti mama, apoi si pe tata. Sotia tatalui dvs mosteneste 1/4 din averea sotului ei.
Dvs mosteniti din jumatatea mamei 3/4, iar tatal 1/4, in final tata va avea in proprietate 5/8 din casa, dvs 3/8. la decesul tatalui dvs, sotia mosteneste 1/4 din cota tatalui si dvs, 3/4.
In procente, dvs dupa decesul tatalui veti avea cam 84.5% din casa, mama vitrega 15.5%.


Ultima modificare: Joi, 6 Iunie 2013
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Daca decedeaza tatal, sotia supravietuitoare are dreptul la 1/4 din masa succesorala si dumneavoastra la 3/4.
Daca ati dezbatut succesiunea de pe urma mamei dumneavoastra decedata, atunci deja aveti o cota de 3/4 din jumatate din casa adica 3/8 din casa si tatal dumneavoastra are doar 5/8.
Daca nu ati dezbatut succesiunea de pe urma mamei decedate ar fi indicat sa o faceti cat mai curand.
Daca decedeaza tatal, din aceste 5/8 mama dumneavoastra vitrega are 1/4 adica 5/32 din casa si dumneavoastra 27/32.
av. Gabriel Klein Kiritescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Printul mostenitor stefan_ruxandra stefan_ruxandra buna seara. va prezint si eu o situatie care este destul de incalcita dar sper sa ma ajutati sa o rezolv. este vorba de mama mea ai carei parinti s-au ... (vezi toată discuția)
Tatăl meu s-a recăsătorit în urma decesului mamei mele. eu ... aleinad19 aleinad19 Tatăl meu s-a recăsătorit în urma decesului mamei mele. Eu mai am un frate, iar soția tatălui meu un copil. Tatăl meu a decedat în urmă cu 6 ani, ... (vezi toată discuția)
Dreptul la casa parinteasca mirela1980 mirela1980 Buna,dupa moartea mamei mele tata se recasatoreste si locuiesc in casa noastra parinteasca...ce drepturi vom avea noi copii si ce drepturi va avea acea ... (vezi toată discuția)