Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire - succesiune nedezbatuta, consecinte

Daca tata detine o casa din prima casatorie, mama mea decedand ,iar eu nu am deschis o succesiune in privinta mostenirii, tatal meu s-a racasatorit . Daca decedeaza tatal meu, sotia lui are vrun drept la casa construita de tata si mama mea ? Eu ce drepturi am?
Dvs va mosteniti mama, apoi si pe tata. Sotia tatalui dvs mosteneste 1/4 din averea sotului ei.
Dvs mosteniti din jumatatea mamei 3/4, iar tatal 1/4, in final tata va avea in proprietate 5/8 din casa, dvs 3/8. la decesul tatalui dvs, sotia mosteneste 1/4 din cota tatalui si dvs, 3/4.
In procente, dvs dupa decesul tatalui veti avea cam 84.5% din casa, mama vitrega 15.5%.

gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Daca decedeaza tatal, sotia supravietuitoare are dreptul la 1/4 din masa succesorala si dumneavoastra la 3/4.
Daca ati dezbatut succesiunea de pe urma mamei dumneavoastra decedata, atunci deja aveti o cota de 3/4 din jumatate din casa adica 3/8 din casa si tatal dumneavoastra are doar 5/8.
Daca nu ati dezbatut succesiunea de pe urma mamei decedate ar fi indicat sa o faceti cat mai curand.
Daca decedeaza tatal, din aceste 5/8 mama dumneavoastra vitrega are 1/4 adica 5/32 din casa si dumneavoastra 27/32.
av. Gabriel Klein Kiritescu