avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 446 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu evenimente in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu evenimente in familie

urmeaza sa se casatoreasca sora mea.mi se acorda zile libere de catre angajator pentru evenimente de familie?sau doar parintilor?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 09:50, 7 Iunie 2013
Potrivit art.153 C.mun.:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In general , in ccm aplicabil , in reg.intern sunt prevazute acordarea de zile libere platite pentru căsătoria salariatului - 5 zile lucrătoare sau căsătoria unui copil - 3 zile lucrătoare.

Verificati la nivel de angajator ce prevederi aveti, in acest sens.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile libere deces. B. Ionela B. Ionela Se beneficiaza de o zi libera in cazul decesului unui bunic? (vezi toată discuția)
Zile libere nunta sora Catalin_Paul Catalin_Paul Buna ziua, daca sora mea are nunta cate zile libere mi se acorda ? (vezi toată discuția)
Zile libere DanutzaP DanutzaP Buna. Am o intrebare referitaore la zilele libere ale angajatului. La cate zile libere are dreptul un angajat care trebuie sa sustina examenul de ... (vezi toată discuția)