Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu evenimente in familie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu evenimente in familie

urmeaza sa se casatoreasca sora mea.mi se acorda zile libere de catre angajator pentru evenimente de familie?sau doar parintilor?
Potrivit art.153 C.mun.:
(1) Pentru rezolvarea unor situaţii personale salariaţii au dreptul la concedii fără plată.
(2) Durata concediului fără plată se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

In general , in ccm aplicabil , in reg.intern sunt prevazute acordarea de zile libere platite pentru căsătoria salariatului - 5 zile lucrătoare sau căsătoria unui copil - 3 zile lucrătoare.

Verificati la nivel de angajator ce prevederi aveti, in acest sens.