Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Gratierea unei condamnari
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Gratierea unei condamnari

In cazul unei gratieri colective sau individuale, daca sentinta penala cuprinde si obligatia la plata unei sume de bani, nu este vorba de cheltuieli judiciare, se poate vorbi in acest caz de exonerarea sumei, odata cu gratierea persoanei ?
Banuiesc ca

"obligatia la plata unei sume de bani, nu este vorba de cheltuieli judiciare"

... este vorba de daune civile datorate partii vatamate.

Daca exista o mentiune expresa in decretul de gratiere cu privire la daunele civile datorate, atunci se considera persoana respectiva exonerata de plata acestor sume odata cu gratierea.

Gratierea se refera la executarea pedepsei cu inchisoarea si nu la sumele de bani.
Multumesc!