Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Mama romanca, tata italian, necasatoriti. Poate veni ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Mama romanca, tata italian, necasatoriti. Poate veni definitiv cu copilul (11 ani) in Romania?

Buna ziua. Am o prietena care se confrunta cu urmatoarea situatie: in urma cu aprox. 11 ani a rezultat un copil din relatia ei cu un cetatean italian. copilul este nascut in italia, dar are si certificat de nastere romanesc. Copilul (fata) este crescut de mama si vizitat saptamanal de tata. Custodia este comuna. Mama vrea sa vina definitiv in Romania dar tatal nu este de acord.
Intrebare: 1. Care sunt consecintele plecarii ei definitive din Italia fara voia tatalui. O poate acuza de rapire? Statul Italian se implica in cazul unui proces?
2. Poate obtine in Romania custodia totala a copilului?
Nu poate veni fara acordul tatalui chiar daca ar avea pasaport romanesc, se va judeca acolo pt schimbarea domiciliului copilului.

Dar daca poti veni cu sotul tau in Romania si refuzi sa te intorci cu copilul in Italia.
Pentru ca asa isi da acordul sa vina in Romania .:-/