Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Ajutor gasire cale legala de actionare
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Ajutor gasire cale legala de actionare

Buna ziua,
Am o prietena in Polonia,ea fiind de origine poloneza si pe timpul iernii a facut mai multe livrari de mere catre o firma din Romania.O perioada de timp a achitat cash toate transporturile si apoi a solicitat o amanare la plata pana la sfarsitul lunii mai si mijlocul lunii iunie.
La scadenta stabilita fata a contactat firma din Romania si a solicitat sa ii fie platiti banii ce ii amanase dar firma din Romania i-a comunicat ca au conturile blocate de finante si nu pot plati.
As dori sa stiu care sunt caile legale pentru a actiona sa incerce sa isi recupereze banii si daca s-ar putea face ceva impotriva administratorului acestei societati care este un tepar de meserie, ca pe viitor sa nu mai poata face asa ceva,el fiind de origine turca.
Multumesc pentru viitoarele voastre mesaje!
Singura solutie este sa obtina o hotarare judecatoreasca impotriva firmei debitoare, pe care sa o puna in executare.
Se poate face si o plangere, insa nu pare a fi o fapta penala.