Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale CONTRACT DE COMODAT
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

CONTRACT DE COMODAT

Buna ziua,

O societate comerciala are un contract de comodat incheiat cu o persoana fizica asupra unui spatiu .
S.C. poate sa inchirieze acest spatiu unei alte societati ?
Va multumesc.
Doar daca in contractul de comodat este clauza de subinchiriare.
Nu. Contractul de comodat va da doar folosinta spatiului, nu drept de administrare, deci nu puteti "subinchiria" .Doar daca incheiati un contract de inchiriere in care era stipulata libertatea de subinchiriere puteati face acest fapt.
Buna ziua,
Depinde de prevederile din contractul de comodat, daca este stipulata sau nu incheierea altor subcontracte.
Daca nu sunt stipulari in materie, va sfatuiesc sa incheiati un act aditional in care sa fie stipulat dreptul dumneavoastra de subinchiriere ca sa nu aveti surprize ulterioare.
av. Gabriel Klein Kiritescu