Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare teren in rate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare teren in rate.

Buna seara. Care ar fi forma juridica de vânzare a unui teren în rate, ținând cont ca avem de restituit un credit ipotecar. Care ar fi variantele de contract? Mulțumesc.
Incheierea unui contract de vanzare cu plata in rate in care sa stipulati ca ratele aferente platii terenului sa fie mai mari sau egale cu ratele ce trebuie sa le achitati la banca pentru creditul ipotecar, iar daca suma totala este echivalenta cu creditul ipotecar ramas de achitat, puteti face un contract de vanzare a terenului si simultan, un contract de novatie prin schimbare de debitor, astfel incat cumparatorul terenului nu va va mai da dv. niciun ban, ci va prelua creditul dv. - numai cu acordul bancii - pe care-l va achita in conditiile clauzelor contractuale initiale incheiate intre dv. si banca.
Va recomand angajarea unui avocat! ;)
in cazul preluării creditului bancar, cumpărătorul va trebui sa-și ipotecheze propriul imobil, sau teren?