Forum Discuţii diverse Timp liber şi ocupaţii cu care ... Sã mai și râdem
Discuție deschisă în Timp liber şi ocupaţii cu care îl putem umple

Sã mai și râdem

De la lume adunate si tot la lume date... Cand mori de ras traiesti mai intens ca oricand...

Despre viata
Viata e ce se intampla cand iti faci alte planuri.

Despre casatorie
Casatoria: perioada in care barbatul descopera ce fel de barbat prefera nevasta lui (The Vagabonds).

O casatorie fericita ar fi aceea dintre o sotie oarba si un sot surd (Montaigne).

Casatoria e un pact facut de un barbat care nu poate dormi cu fereastra inchisa si o femeie care nu poate dormi cu fereastra deschisa (G.B.Shaw)

Sotul meu spune ca vrea sa-si petreaca vacanta unde nu a mai fost niciodata. I-am propus bucataria (Nan Tucket)

Stii cand s-a terminat luna de miere? Atunci cand cainele iti aduce papucii, iar nevasta latra la tine (Roy Bolitho)

Un motiv bun pentru a te casatori este ca, atunci cand nu-ti vei gasi cheile, vei avea pe cine sa dai vina (M.M. Musselman)

Din toata inima iti spun: „Casatoreste-te!” Daca vei avea parte de o nevasta buna, vei fi fercit. Daca vei avea parte de una rea, atunci vei deveni filosof (Socrate)

Secretul unei casatorii fericite ramane... un secret (Henny Youngman)

Stii ce faceam inainte de a ma casatori? Orice voiam (Henny Youngman).

Despre barbati
Mai multi barbati ar fugi de acasa daca ar sti cum sa-si impacheteze singuri hainele in bagaje. (Leopold Fetchner).

Toti barbatii sunt la fel, dar au fetze diferite pentru a-i putea deosebi intre ei (Lawerence J. Peters)

Barbatii sunt ca focul: daca nu ai grija de ei, se sting (Zsa Zsa Gabor)

Orice barbat care spune: "Sotia mea si cu mine suntem parteneri cu drepturi egale”, se refera fie la o firma de avocati, fie la jocul de bridge (Bill Cosby).

E ciudat ca, atunci cand nu mai are nicio grija pe lume, barbatul se casatoreste (Robert Frost)

Am fost indragostit de aceeasi femeie timp de 40 de ani. Daca afla nevasta, ma omoara! (Henny Youngman)

Natura l-a facut pe barbat poligam, misiunea femeii e de a-l face monogam (proverb italian)

Despre femei
Femeia este un animal domestic, care traieste pe langa casa barbatului si se hraneste cu zilele lui.

O femeie frumoasa si desteapta e aproape barbat.

Femeile ar fi incantatoare daca ai putea sa cazi in bratele lor, fara sa cazi in mainile lor.

Dragul meu, arati bine si esti nostim, / Esti plin de sharm si bland, / Iar corpul tau este sublim, / Precum iti e si mintea. // Ai multe talente / Si haine frumoase, / Dar nimic nu se compara / Cu gustul de a-ti alege partenera. (Ellen Jackson)
Bancul care i-a scos din minti pe greci, dar la care rade tot restul Europei ....

Noua initiativa UE: Adopta un grec pentru doar 500 de euro !
Pentru aceasta suma, el va face tot ce n-ai tu timp sa faci:
- va dormi pana la amiaza,
- va citi ziarele,
- va bea o cafea,
- discuta despre sport si politica,
- trage un pui de somn dupa-masa,
- merge la bar, la restaurant si la chefuri !
Bonus: noua moneda a Greciei se va numi "Zeuro".
Sa te temi de greci, chiar si atunci cind le faci daruri.
Al Doilea Război a devenit Mondial pentru apărarea Poloniei, dar la Ialta, polonezii i-au fost daţi lui Stalin. Bileţelul lui Churchill îi cerea Tătucului 90 % din Grecia. Acolo, în Grecia, populaţia era majoritar comunistă, dar Mediterana nu putea fi lăsată la cheremul flotei sovietice.
Grecia a rămas în lumea aşa-zis liberă (liberă, în orice caz, de comunism). Dar cum să o faci să-şi uite poftele de comunizare ? Făcându-i daruri.
Băncile occidentale au început să cumpere câte bonuri de tezaur au avut chef grecii să vândă. Şi au avut chef să vândă în valoare de multe, multe miliarde de dolari (apoi, euro). Acum, iată, s-au acumulat 320 de miliarde de euro, care figurează, desigur, ca datorie suverană: 30.000 de euroi pe cap de grecotei. Record mondial.
Tot trăind din daruri, grecii s-au învăţat cu banul uşor câştigat. Şi-au dat dar din dar: a 13-a şi a 14-a pensie, al 13-lea şi al 14-lea salariu. Trai, nineacă, pe banii occidentalilor, britanici şi nemţi, în principal. Aşa era aranjamentul financiar supravegheat de NATO.
Ca să moară comunismul din capul grecului, hai să-i dăm un trai aşa cum crede el că l-ar avea dacă ar da ţara pe mâna comuniştilor !
Guvernanţii, după ce au plecat coloneii de la conducerea ţării, l-au mituit pe grec în fel şi chip. L-au iertat de taxe. L-au lăsat să facă evaziune fiscală.
Şi bugetul ? Cu ce se umplea bugetul dacă taxele erau o glumă ? Cu daruri de la occidentali, care continuau să cumpere bunuri greceşti de tezaur.
Până când, dom'le ? Până la prima mare criză financiară. Şi după aia ? Austeritate ? Nu merge, căci grecul sărăcit o dă înapoi spre comunism. Iertare de datorii ? Nu merge, căci băncile britanice şi nemţeşti ar da faliment. Muncă (investiţii) ? Nu merge, căci grecul s-a învăţat cu lenea bine plătită, iar dacă îi aduci muncitori străini iese pe străzi şi dă foc oraşelor.
Aşa a apărut în lume un experiment unic: stat supersocial pe banii altora. Aceştia, ăia cu banii, nu prea mai au nici ei bani. Pot să-i tipărească !
Da, pot. Dar asta ar însemna inflaţie pe euro. Să-i dăm pe greci afară din zona euro ca să-şi producă ei propria lor inflaţie, fără să contamineze toată zona !
Păi, nu merge nici aşa. Ar fi un precedent care ar scoate tot sudul zonei euro din zonă: Spania, Portugalia, Italia. Căci şi aceste ţări erau pofticioase de comunizare şi au fost şi ele mituite cu daruri otrăvite din aceleaşi bănci occidentale.
Să le cumpere chinezii bonuri ! Nu le vor cumpăra, căci nu sunt atât de proşti.
Chinezii vor să cumpere euro-bonuri, garantate de Banca Centrală a UE, dar Germania nu vrea astfel de bonuri de tezaur care n-ar face decât să se ducă în dar către aceeaşi gaură neagră din Grecia, în loc să se ducă spre bunăstarea neamţului, de zece ori mai harnic decât grecul.
Să-şi vândă grecul tot ce are: munţi, temple, statui, zei, flota ! Acolo se va ajunge. Dar lent, lent. Ca nu cumva grecul, bruscat prea tare, să-i scoată pe comunişti din cimitire şi să-i pună în muzee.
Nu vor aduce mai mulţi turişti, dar le vor da o lecţie occidentalilor: să te temi de greci şi când le faci daruri.
Valoarea medie a pensiilor în Europa (in Euro).
Luxemburg (3.000 Euro), Norvegia (1760), Grecia (1620), Danemarca (1411), Elvetia (1393), Italia (1141), Franta (1108), Islanda (1046), Suedia (1060), Finlanda (1050), Austria (1026), Spania (877), Belgia (847), Germania (791), Malta (615), Slovenia (604), M. Britanie (460), Polonia (437), Cehia (390), Portugalia (354), Ungaria (332), Croatia (321), Estonia (288), Letonia (258), Lituania (220), ROMANIA (177), Bosnia (171), Bulgaria (145),Albania (55).
Te mai miri ca nemtii sunt suparati pe greci, care au o pensie medie peste cea a elvetienilor, de doua ori mai mare decat a germanilor, sau de peste trei ori mai mare decat a britanicilor, etc. ?!
In loc de concluzie morala: de ras rade toate Europa, dar parca nu e rasul popoarelor .... !?
Sfatul unui pensionar sexist
Cind vezi o femeie gandeste-te la urmatoarele … dar organizat, in ordinea de mai jos:
Indiferent cat de frumoasa este…
Indiferent cat de sexy este…
Indiferent cat de seducatoare este…
Indiferent cat de scumpa si dulce este…
Indiferent cat de frumoasa ii este veverita …
Indiferent cat de mari are sanii…
…. na ... am uitat ce-am vrut sa spun !
In loc de morala: ochii vad, inima cere ...
Bancuri usoare

S-a ajuns la concluzia că expresia "Toţi bărbaţii sînt la fel" a fost inventată de-o chinezoaică ce şi-a pierdut bărbatul în mulţime ...

Ce-ţi place mai mult, apa plată sau cea carbogazoasă ?
- Nu contează, de prună să fie !

- Oh, scuză-mă, era cît pe-aci să m-aşez pe ochelarii tăi !
- Nici o problemă ... au văzut ei lucruri mult mai nasoale ...

În faţa Palatului unui super bogat şeic arab opreşte un autocar plin de femei în vârstă. Acesta, plictisit, îşi întreabă servitorii:
- Cine sunt ? Iar turişti ?
- Nu stăpâne, sunt soacrele Dumneavoastră !

Ieri, am stat cu colegii mei în jurul focului, am băut vin fiert și am cântat colinde.
Astăzi, am fost dați afară toti din Detașamentul de pompieri ...

Femeia este o mancare pentru zei, gatita de diavoli. (William Shakespeare)

Măria discută cu prietena ei franţuzoaică.
- Dacă mă înşeală Ion o dată, îl iert. Dacă mă înşeală a doua oară divorţez, că doar nu o sa stau cu un recidivist.
Mariane spune:
- Dacă mă înşeală Jean o dată, eu îl înşel de două ori. Dacă mă înşeală a doua oară, îl înşel de 100 de ori, ca să-mi vărs năduful. Dacă mă înşeală şi a treia oară, divorţez, că doar nu o sa-mi pun felinar rosu la poarta casei din cauza lui !?

Sotia catre sot:
-Dragul meu, degeaba iti tragi burta cind te urci pe cantar .. Imposibil sa-ti arate mai putine kilograme.
Sotul:
-Stiu draga mea ..
Sotia:
-Atunci de ce ti-o tragi ?
Sotul:
-Ca sa vad ce scrie …
Un catolic, un protestant si un evreu vorbeau cu un prieten căruia tocmai i se spusese că mai avea sase luni de trăit.
- Tu ce ai face dacă doctorul ti-ar da doar sase luni de trăit ? îl întrebă omul pe catolic.
- Ah ! spuse catolicul. Mi-as dărui toate bunurile bisericii, m-as impărtăti în fiecare duminică si mi-as spune în mod regulat rugăciunile.
- Dar tu ? îl întrebă omul pe protestant.
- Eu as vinde tot si as pleca într-o călătorie în jurul lumii si m-as distra pe cinste.
- Si tu ? îl întrebă omul pe evreu.
- Eu ? Eu as consulta alt doctor.
Asta e inteligenta !
Sa alegi un password nu este ceva simplu. Iata un exemplul:

ananas
sorry, passwordul este prea scurt si nesigur

ananas curatat
sorry, passwordul trebuie sa contina minimum o cifra

1 ananas curatat
sorry, passwordul nu poate avea spatii goale

1ananascuratatladracu
sorry, passwordul trebuie sa contina minimum o litera mare

BAGAMIAS1ananascuratatladracu
sorry, passwordul nu poate avea mai multe litere mari
consecutive

IncepSaMaEnervezBagamias****Intr1AnanasCuratatLaDracu!
sorry, passwordul nu poate contine semnul "*" si nici "!"

VaBagAnanasunCurDacaNiciAcumNumiAcceptatiPasswordul
sorry, acest password este deja folosit. Alegeti altceva !