Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incheiere perioada suspendare activitate SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incheiere perioada suspendare activitate SRL

Pe 01.06.2013 s-au incheiat cei 3 ani de suspendare a activitatii unui SRL.
Ce demersuri trebuie facute la ONRC,ce documente si ce taxe aprox.sunt de platit?
Se va face o hotarare prin care se reia activitatea societatii si eventual daca se doreste din nou suspendarea, se depune o noua hotarare in acest sens. Cheltuielile pentru inregistrarea acestor hotarari ajunge cam la 600 ron. Puteti sa luati in calcul dizolvarea societatii simultana cu radierea in conformitate cu art. 235 din Legea nr. 31/1990 privind societatile comerciale, care costa in jur de 500 ron platibili in doua transe.
Se are in vedere lichidarea societatii.Inainte de acest pas din punct de vedere fiscal trebuie sa revin la conditiile anterior suspendarii-TVA,impozit venit in noile conditii?adica demersuri ONRC reluare activitate,Anaf si dupa aceea lichidarea?
Nu...treceti direct la dizolvare conform art. 235 din Legea nr. 31/1990 fara a relua activitatea societatii.