avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 284 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu 2 minori si un eventual partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu 2 minori si un eventual partaj

Buna ziua,se implinesc 90 zile de cand sotia a parasit domiciliul conjugal,a depus actele de divort actualmente traind in concubinaj cu alta persoana. Eu locuiesc impreuna cu parintii in aceeasi casa,din casatoria noastra a rezultat 2 minori,unul este la ea sii altul a ramas la mine,eu nu am servici,intrebarile mele sant:poate sa-mi ia sii copilul de 9 ani ce a ramas cu mine? Apoi daca eu am cativa bani in banca,poate sa-mi ia din acei bani daca nu e trecuta sii sotia?
Pot cumva sa am castig de cauza sa nu platesc eu cheltuielile de divort?
Este neaparat nevoie sa mai platesc avocat sau nu?
Multumesc frumos,Alex.
Daca mama dovedeste ca are venituri si o locuinta adecvata minorilor atunci instanta va putea sa stabileasca ca locuinta minorilor sa fie la aceasta.

Culpa in desfacerea casatoriei nu va conta in stabilirea locuintei copiilor. Custodia va fi una comuna.

Separat de problema divortului se va pune cea a partajului. Sotii vor imparti toate bunurile dobandite in comun in timpul casatoriei, inclusiv sumele de bani depuse la banca.

Cel mai bine si mai putin costisitor este sa va intelegeti pe cat mai multe aspecte cu sotia dvs si astfel sa terminati cat mai repede si divortul si un eventual partaj.
Scoateti banii din banca si nu aveti probleme la un eventual partaj,cat despre angajarea unui avocat pierderile pe care le puteti avea la partaj vor fi mai mari decat economia facuta prin neplata unui onorariu.
Multumesc pentru raspunsurile date.
In privinta minorilor tin sa specific caci cel mic de 1 an sii 6 luni se afla la ea,iar cel mare de 9 ani la mine. Sotia nu are unde sta,casa parinteasca a ei fiind in paragina iar actualmente locuind in concubinaj,respectivul avand sii el un minor de aproximativ 10 ani. Se poate lua in considerare unde locuieste ea,indiferent daca nu are adresa acolo?
Apoi minorul de 9 ani ce e cu mine nu vrea sa ma paraseasca sii sa locuiasca cu mama lui,aceasta agresandu-l in nenumarate randuri de-a lungul mariajului,eu locuiesc in aceeasi cladire(imobil) cu parintii mei,detin o antecamera(antreu) sii o camera destul de spatioasa,utilata corespunzator pe care sant trecut la primarie la impozit,recent renovand-o,copilul avand toate conditiile necesare,invata foarte bine sii e ingrijit atat de mine cat sii de bunici(parintii mei).
Problema este urmatoarea:m-a ameninta caci va face cumva sa-l ia sii pe copilul ce locuieste cu mine.Eu nu am servici sii nici ea,dar eu dispun de conditii optime cresterii minorului,din partea mea cat sii a parintilor mei,bunicii minorului.
Cum ma pot apara sa nu-l pierd,mai ales faptului caci copilul nu doreste acest lucru.
Daca are 9 ani in august,poate fii intrebat sau sa depuna marturie in instanta (in caz de sotia va cere) i cu cine vrea sa ramana?
V-a multumesc pentru promtitudine.

Minorul va fi audiat si va putea spune cu cine doreste sa locuiasca. Este bine sa nu fie schimbata locuinta copiilor, mai ales ca aveti conditii si ca ii aveti pe parintii dvs care sa va ajute cu cel mic. Se vor efectua anchete sociale atat la domiciliul dvs, cat si al mamei.

De asemenea ar fi bine sa va ganditi daca este in interesul fratilor ca acestia sa fie despartiti.
Dar copilul nu vrea sa plece la mama lui,eu avand conditiile necesare cresterii sii ingrijirii lui chiar daca nu sant angajat,fiind ingrijit inclusiv de bunici,chiar nu se poate lua in considerare acest fapt,eventual marturia lui cu cine vrea sa ramana?
Am auzit caci poate fii audiat sii minorul cu cine vrea sa ramana daca este necesar,se poate lua in considerare sii acest fapt?
Apoi eu daca am scos banii din banca,renovand camera,banii fiind trecuti doar pe mine,mai poate cere ceva din suma reswpectiva eu cheltuind-o cu mobilarea sii renovarea?

Alte discuții în legătură

Divort cu copii ContSters293525 ContSters293525 Buna seara,din luna martie sant separate de sotie,mutandu-se la noul concubin. Din casatoria noastra de 12 ani au rezultat 2 minori,9 ani sii respectiv 2 ... (vezi toată discuția)
Divort cristea adrian cristea adrian SOTIA FRATELUI MEU A BAGAT DIVORT PT CA A INSELAT_O.A DECLARAT CA A PARASIT DOMICILIUL IN URMA CU 6 LUNI CEEA CE NU ESTE ADEVARAT.IN INSTANTA A CERUT CASA SI ... (vezi toată discuția)
Ancheta sociala gabijuan gabijuan pe 29 ianuarie am primul termen de la divort si am inteles ca se judeca custodia copiluli. eu nu ,mai locuiesc cu fosta sotie locuiesc la fratele meu si la ... (vezi toată discuția)