Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... majorarea venitului minim garantat 2013
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

majorarea venitului minim garantat 2013

Buna ziua,
lucrez in sistemul sanitar si vroiam sa va intreb : daca se mareste venitul minim de la 1 iulie 2013 se maresc si salariile noastre ?
Multumesc mult .
Intr-adevar, de la 01.07.2013 se majoreaza salariul minim brut pe economie, conform HG nr.23/2013, la 800 lei.

In acest sens, angajatorii - indiferent de sectorul de activitate, public sau privat - au obligatia legala de a majora toate salariile care sunt sub acest cuantum.
ma scuzati,dar nu prea am inteles ...
daca salariile noastre ,din sistemul sanitar public-unde lucrez eu, se calculeaza in functie de coeficientii de ierarhizare se aplica marirea salariala si cum ?S-ar adauga 50 Ron la salariul de baza ?
Nu aveti ce coeficienti de ierarhizare sa aplicati . In sectorul public nu se aplica asa ceva. Se vor modifica toate salariile sub 800 lei.